DÜNYAFilistinHABERLER

İslami Cihad Yeni Genel Sekreterini Seçti

Filistin İslami Cihad Hareketinde lider değişikliği oldu. Filistin İslami Cahad Hareketi Genel Sekreteri Ramazan Abdullah Şallah’ın yerine Ziyad En Nahale’nin seçildiği açıklandı.

Filistin kaynakları, İslami Cihad Genel Sekreteri Ramazan Abdullah Şallah’ın sağlık sorunları nedeniyle görevini bıraktığını aktardı.

Ramazan Abdullah Şallah, Nisan ayında Lübnan’ın güneyinde bulunan EL Resulu’l Azam Hastanesinde kalp ameliyatı geçirmişti.

İslami Cihad Hareketi, Ramazan Şallah’ın başarılı bir kalp ameliyatı geçirdiğini ve sağlığının her geçen gün daha iyiye gittiği açıkladı.

Katar merkezli Halic Online sitesi,  Ramazan ABdullah Şallah’ın Siyonist İstihbarat teşkilatı Mossad tarafından zehirlenmiş olabileceğine dair şüphelerin olduğunu aktardı.

İslami Cihad Hareketi, hareketin genel sekreteriyle birlikte siyasi büroda görev yapacak isimleri de seçti.

Kaynaklar, İslami Cihad’ın yapacağı bir basın açıklamasında siyasi büroya seçilen isimleri açıklayacağını aktarıyor.

ZİYAD EN NAHALE KİMDİR?

İslami Cihad Hareketinin yeni Genel Sekreteri Ziyad EN Nahale, 1951 yılında Gazze’de dünyaya geldi. 1982 yılında İslami Cihad Hareketi kurucu lideri Fethi Şikaki’nin yanında görev aldı ve böylelikle harekete girmiş oldu.

Ziyad En Nahale, hareketin siyasi kanadında aktif görev üstlenmekle birlikte hareketin askeri kanadı olan Kudüs Seriyyelerinin de oluşumunda önemli görevler üstlendi.

En Nahale, 1986 yılında İsrail rejimi tarafından Lübnan’ın güneyine sürgün edildi. Ziyad En Nahale, başkent Beyrut’a yerleşene kadar 1986-1994 yılları arasında Güney Lübnan’da ikamet etti.

1997 yılında İslami Cihad’ın kurucusu Fethi Şikaki’yi Mossad’ın Malta’da  kendisine düzenlediği suikastte şehit oldu.

Şikaki’nin şehadeti sonrası hareketin yönetim kadrosunun yeniden şekillendi ve bu süreçte Ziyad En Nahale İslami  Cihad Genel Sekreter Yardımcısılığı görevine getirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı