DÜNYAİSLAM BÜYÜKLERİSon Dakika

İslam’ın bekası Kurân ve Ehlibeytin sayesinde sağlanmıştır

Ayetullah Cevad Amuli Perşembe akşamı Allame Tabatabai Kurân Merkezinde dokuzuncusu düzenlenen İlim Havzası Yüksek Düzey Kurân Tefsiri Üstatları Konferansında bir konuşma yaptı. Ayetullah Cevad Amuli şöyle konuştu:

Allame Tabatabai Kurân’la ünsiyet kurmuştu ve bu semavi kitabı, Yüce Allah’ın zatının mazharı olarak görüyordu. Kurân-ı Kerim kendisini ispatlamada kendisine yeten bir kitaptır. Allame Tabatabai buna inanıyordu. Bu yüzden tefsirinde takip ettiği yöntemin temelini bu inancı üzerine kurmuştur. Kurân ebedi bir mucizedir. Kurân’da birçok akli deliller olmakla birlikte münkirlerine meydan okumuş, onları mücadeleye davet etmiştir. İslam’ın bekası Kurân ve Ehlibeytin sayesinde gerçekleşmiştir.

Âlemin bir yaratıcısı olduğu konusu akli delillerle ispatlanan bir mevzudur. Yaratılışın tamamen bir tesadüfün mahsulü olduğunu söyleyen kimselerin aslında ne tefekkür edecek bir zihni ne de görecek bir gözü vardır.

Tüm Peygamberler ve semavi kitaplar Allah katından gönderilmiştir. Dolayısıyla da genel yönüyle hepsinin içeriği aynıdır. Allah bir çeşit söz söyler ve bir tarzda davranır. Dolayısıyla Kurân-ı Kerim’in önceki semavi kitaplardan bu manada hiçbir farkı yoktur.

Allame Tabatabai’nin kaleme aldığı tefsir gerçekten çok değerli bir eserdir ve derinlik açısından tefsir alanında yazılmış olan diğer kitaplarla arasında çok mesafe vardır. El-Mizan Tefsirinde ayetlerin çeşitli boyutlarıyla incelenmiş olması bu tefsirin azametine azamet katmıştır.

Ayetullah Cevadi Amuli, sözlerinin devamında Allame Tabatabai hakkında şu hatırasını zikretti: 1942- 1947 yılları arasında ülkedeki siyasi feza kısmen de olsa açılmıştı ve nispeten yalancı bir fikir özgürlüğü mevcuttu. Bu ortamda tevhidi inkâr edenler sözlerini açıkça dile getiriyorlardı. Ben çok iyi hatırlıyorum; bir gün Allame Tabatabai onlardan biriyle sekiz saat münazara etti ve sonunda adam tevhid inancını kabul etti.

Cevad Amuli sözlerine şöyle devam etti: Dini olmayan bir ilim yoktur. Şu âlemde hiçbir konu dinden ayrı değildir. İşte Allame Tabatabai bu konuyu dikkate alarak adım atıyordu.

Ayetullah Amuli, Yüksek Düzey Tefsir Kurulu Merkezinin aslında Allame Tabatabai’nin çalışmalarının bereketlerinin bir sonucu olduğunu kaydetti ve ekledi: Bu büyük mütefekkirin şahsiyetini ve eserlerini dünyaya tanıtmak için çok çalışmamız gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı