DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

İsmail Heniyye: Bölünmüşlük halinin sona ermesi için çok büyük esneklik gösterdik

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, başkanlığını yaptığı hükümette görev alan bakanların yeni kurulan uzlaşı hükümetine yardımcı olmaya hazır olduklarını söyledi.

İsmail Heniyye, dün (2 Haziran Pazartesi) öğle saatlerinde uzlaşı hükümetinin ilanından sonra Gazze’de düzenlediği basın toplantısında, yeni hükümeti Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması ve bölgenin yeniden imarı için çalışmaya, parlamento ve başkanlık seçimleri için hazırlık yapmaya, sosyal uzlaşıyı tamamlamaya davet etti.

Batı Yaka’daki güvenlik birimlerinin yeniden yapılandırılması çağrısında bulunan Heniyye, “Batı Yaka halkının da uzlaşının meyvesini görmesini, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını ve özgürlüklerin korunmasını istiyoruz” dedi.

Uzlaşı hükümetinin ilanını “tarihi gün” olarak niteleyen Heniyye, uzlaşıyı Filistin halkı ve davası için hep birlikte sağladıklarını ifade etti.

Hamas’ın uzlaşı hükümetinin ilanı öncesinde çok büyük esneklik gösterdiğini ve meseleye olumlu yaklaştığını belirten Heniyye, Filistin halkının bundan sonra büyük meselelere yoğunlaşmasını istediklerini söyledi.

Heniyye, başkanlığını yaptığı hükümetin zor şartlarda görev yaptığına dikkat çekerek, gerçekleştirdikleri önemli icraatlara değindi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı