DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

İsmail Heniyye: Gazze’den bütün müslümanlar sorumludur

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı ve eski başbakan İsmail Heniyye, siyonist İsrail’in Gazze’ye açtığı savaşlar ve girişimlerin, Gazze’de yaşayan Filistinlilerin sorunlarının artmasına neden olduğunu söyledi.

Heniyye, Gazze’de kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmemesi, Gazze’nin muhasarası ve 50 günlük yıkıcı savaştan sonra Gazze’nin yeniden yapım ve onarımının gerçekleşememesini, Gazze’nin mevcu en önemli sorunları olarak nitelerken, Filistinliler, Araplar ve bütün Müslümanların bu durum karşısında sorumluluklarının olduğunu söyledi.

Heniyye, Gazze Şeridi’nin son yıllarda siyonist İsrail tarafından birkaç savaşa maruz kaldığını ama direniş güçlerinin asla siyonist İsrail’den korkmadıklarını ve direniş morallerinin yüksek olduğunu son zamanlarda İsrail tehditlerinin ise siyonist İsrail’de yapılacak seçimlerle irtibatlı olduğunu söyledi.

Gazze halkının savaş peşinde olmadığını yalnızca özgürce yaşamak istediklerini belirterek, Filistinlilerin bağımsız olarak kendi geleceklerini belirleme haklarının olduğunu ve bu haklarının iadesi için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

(Bu arada Heniyye iki gün önce Gazze Şeridi’nin güneyindeki Rafah kentinde şehit ailelerini ve eski esirleri ziyaretleri sırasında yaptığı açıklamalarında, direnişin daha iyi durumda ve savaşa hazır olduğunu bildirmişti.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı