DÜNYAİNSAN HAKLARIMısır

İsmail Heniyye, Mısır’dan işgal rejimine baskı yapmasını istedi

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Mısır’dan işgal zindanlarındaki Filistinli esirlerin açlık grevi eyleminin sona ermesi için Kahire’nin arabuluculuğuyla esirler ve işgal yönetimi arasında imzalanan anlaşmaya uyması için işgal rejimine baskı yapmasını istedi.

Heniyye, bugün (7 Mayıs Çarşamba) “Şeriatın Maksatlarını Gerçekleştirecek Etkili Bir Zekata Doğru” konferansında yaptığı konuşmada, işgal zindanlarında idari hapis cezalarını protesto etmek için açlık grevi yapan Filistinli esirleri selamladı.

Gazze’deki Filistin Hükümeti’nin ve İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın daima esirlerin yanında olduğunu belirten Heniyye, “Esirlerimizin yanındayız ve taleplerini gerçekleştirmek için çalışıyoruz” dedi. Heniyye, Filistin halkından da siyaset, medya ve sosyal faaliyetler alanlarında esirlere destek olmalarını istedi.

Filistin Başbakanı Heniyye, işgal zindanlarında yapılan açlık grevi eyleminin idari hapis cezasıyla zindanda tutulan esir milletvekillerinin ve diğer esirlerin gerçekleştirdiği en kapsamlı açlık grevi eylemi olduğunu söyledi.

Bu arada, Esirler Yüksek Heyeti işgal zindanlarındaki tüm esirlerin yarın idari hapis cezası mahkumu esirlere destek amacıyla açlık grevi eylemine katılacaklarını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı