DÜNYAFilistin

İsmail Heniyye: Mısır’ın içişlerine müdahale etmeyeceğiz

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, Hamas ya da Filistin halkının, Mısır veya diğer Arap ülkelerinin içişlerine müdahale etmeyeceğini söyledi.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, Heniyye’nin, Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Sabih ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Hamas olarak, Filistin ve Mısır halkı arasındaki engellerin ortadan kalkması için her türlü öneriye açığız” ifadesini kullandığı belirtildi.

Hamas’ın, Filistin direniş hareketlerinin önde gelenlerinden olduğuna dikkati çeken ve Mısır’ın milli güvenliğinin öncelikleri olduğunu belirten Heniyye’nin, Hamas ya da Filistin halkının, Mısır veya diğer Arap ülkelerinin içişlerine müdahale etmeyeceğini söylediği kaydedildi.

Heniyye’nin ayrıca Sabih’i, Hamas hakkındaki karar karşısında gösterdiği duruş nedeniyle de tebrik ettiği aktarıldı.

Sabih, Hamas’ın “terör örgütü” kabul edilmesi yönündeki kararın ardından yaptığı açıklamada, söz konusu kararın yerel olduğunu ve Arap Birliği’nin böyle stratejik bir konuda yerel kararlarla hareket edemeyeceğini ifade etmişti.

Kahire Acil İşler Mahkemesi, cumartesi günü Hamas hareketinin “terör örgütü” olarak kabul edilmesi yönünde karar almıştı. Mısır yargısı, 31 Ocak’ta da hareketin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları hakkında da benzer bir hüküm vermişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı