DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

İsmail Heniyye: Özgürlük istiyoruz, bağımsızlık ve devlet için çalışıyoruz

 

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Gazze Şeridi’ni etkisi altına alan alçak basınç ve soğuk hava dalgası süresince hükümetin tüm sorumluluğu üstlendiğini ve görevini yaptığını, hâlâ da yapmaya devam ettiğini söyledi.

 

Heniyye, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın zorluklara karşı koyma ve krizlerle mücadele etme güçlerini kıramadığını ifade etti.

 

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, dün (17 Aralık Salı) haftalık kabine toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, sorunların temelinde ablukanın devam etmesinin yattığını belirterek, felaketin asıl nedeninin alçak hava basıncı değil Filistin topraklarındaki işgalci olduğunu söyledi.

 

“Biz özgürlük, bağımsızlık ve devlet istiyoruz. Sadece ablukanın kaldırılması ve kötü hava koşulları nedeniyle ortaya çıkan durumlarla mücadele yetmez” diyen Heniyye, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını, mültecilerin topraklarına geri dönmelerini ve işgal zindanlarındaki esirlerin özgürlüklerine kavuşmalarını istediklerini belirtti.

 

Soğuk hava dalgasının ardından önümüzdeki dönemde bakanlıkların alacağı önlemlerle ilgili raporları kabine toplantısında ele alacaklarını ifade eden Heniyye, ablukanın kaldırılması için de Arap ve İslam ülkeleriyle, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’yla iletişimi yoğunlaştıracaklarını söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı