DÜNYAFilistinSon Dakika

İsrail Dışişleri Direktörü: “Sünni Arap devletler, İsrail’in müttefikidir”

İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü, ülkenin dışişlerindeki en yetkili ismi sayılan Dore Gold, New York’ta katıldığı bir toplantıda, “Sünni Arap devletler, İsrail’in müttefikidir” dedi. İran’la varılan nükleer anlaşmanın noksan kısımlarını tartışmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda Gold, bu ifadeyi iki kez tekrar etti.

Amerika’daki önemli Yahudi kuruluşlarının başkanlarının bir araya geldiği toplantıda diğer bir konuşmacı da Amos Yadlin oldu. İsrail askeri istihbarat eski şefi olan Yadlin artık Tel Aviv Üniversitesindeki Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsünün başkanı ve Knesset milletvekili.

Gold ve Yadlin, toplantıda, İran anlaşmasının riskleri üzerinde durdu. Gold, İran’ı Ortadoğu’daki istikrarsızlığın ana kaynağı olarak nitelendirirken, Yadlin anlaşmanın kısa dönemde olumlu sonuçlar vereceğini ancak uzun dönemde bir ‘facia’ yaratacağını belirtti.

İkili, Amerikan Kongresinin anlaşmayı onaylaması durumunda İsrail’in ne yapması gerektiğine dair de fikirlerini paylaştı. Yadlin, İsrail ve ABD’nin ortak bir anlaşmaya vararak, İran hakkındaki istihbarat paylaşımını arttırması gerektiğini savundu.

Gold ise, “Anlaşma geçtiği takdirde, karşılaştığımız tehlikeli durumlara ABD ile birlikte pratik çözümler bulacağımıza eminim. Ancak bu arada üzerimize düşen, anlaşma hakkında ne düşündüğümüzü söylemek, hoş olmadığını bilsek bile…”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı