DÜNYASon Dakika

İsrail Hizbullah Sendromu Yaşıyor

İsrail’in Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Danny Danon, dün yaptığı açıklamalarda Hamas ve Hizbullah hareketlerinin İsrail’e karşı yeni bir savaş hazırlığında olduklarını belirtti.

BM Güvenlik Konseyinde konuşan işgal devleti temsilcisi: “İsrail Birleşmiş Milletler’i Hizbullah’tan kaynaklanan tehdit konusunda defalarca uyardı ve tedbir alınmasını talep etti, şimdi bir kez daha bunun altını çiziyorum Hizbullah yeni bir savaş için askeri hazırlık içerisinde, buna karşı tedbir alınması bölge istikrarı açısından oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

Danon Lübnan Hükümeti’nin de Hizbullah’ın silahsızlandırılması ve Hizbullah savaşçılarının sınırdışı edilmesi konusunda bir adım atması gerektiğini ve Güvenlik Konseyi tarafından alınan 1701 no’lu kararın işletilmesi gerektiğini belirtti.

Hizbullah’ın elinde uzun menzilli füzelerin bulunduğuna dikkat çeken işgal devleti temsilcisi, elinde gelişmiş silahlar da bulunan Hizbullah’ın sivil halkı kalkan olarak kullandığını ve askeri faaliyetlerini bu şekilde yürttüğünü öne sürdü.

Hamas ile ilgili de açıklamalarda bulunan Danon, Hamas’ın da İsrail’e karşı yeni bir şiddet dalgası başlatma niyetinde olduğunu ve bu niyetini gizlemediğini belirtti. Danon ayrıca Hamas’ın altyapısının teröristlerden ! oluştuğunu ve İsrail’e saldırmaktan çekinmeyeceğini belirtti.

Konuşmasının sonunda Hamas ve Hizbullah gibi örgütler arasındaki bağın İran olduğunu vurgulayan Danon, İran İslam Cumhuriyet’i tarafından atılacak her adımın BM ülkeleri tarafından dikkatlice takip edilmesi gerektiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı