DÜNYAHABERLERİran

İsrail, İran’ın Suriye sınırlarına olan askeri yaklaşımını engellemeye çalışıyor

İsrail, Knesset üyesi Nachman Shai, Çarşamba günü Sputnik’e verdiği demeçte, İran’ın Suriye üzerinden kuzey sınırına yakın askeri genişlemesini engellemek için mümkün olan tüm önlemleri alıyor.

ImageSat International’ın Suriye’nin başkenti Şam’ın dışına çıkardığı uydu fotoğrafları, İran’ın İsrail için bir füze üssü inşa ettiğini gösteriyor ve Fox News, Salı görüntüsünde bu görüntülerin her biri yaklaşık 30 metre ile 20 arasında yeni iki hangar bulunduğunu  bildirdi.

“Doğru olup olmadığına karar veremem, ancak genel olarak İran’ı Suriye’de görmek istemiyorum. İran’ı sınırımızda görmek istemiyoruz. Onları sınırımızdan olabildiğince uzak tutmak için elimizden geleni yapacağız.Umarım İran’la savaşımız olmaz çünkü Orta Doğu’da zaten savaşlar yaşadık, ve İran’ın İsrail’in kuzey sınırına giden yollarını engellemek için elimizdeki tüm önlemleri alıyoruz “dedi.

Tahran, 2011’de patlak veren ölümcül çatışma sırasında terörist gruplarla mücadelesinde Şam’a destek veriyor. Tahran, İran’ın desteği çerçevesinde Şam’a  asker yetiştirmek üzere askeri danışmanlar gönderdi.

Ancak İsrail, İran’ın faaliyetlerini ulusal güvenliğe tehdit olarak görüyor ve İran’ın Şam’ın başkentinin güneyinde kalıcı bir askeri üs inşa ettiğini iddia ediliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı