DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARISon Dakika

İsrail İstihbarat Bakanı: Ateşkes acı bir tat bıraktı

İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz, Gazze’de Hamas ile vardıkları ateşkesin “acı bir tat bıraktığını” söyledi.

BBC’de yayınlanan HARDtalk adlı programda Stephen Sackur’un sorularını yanıtlayan Steinitz, saldırılarının İsrail’in uluslararası saygınlığına zarar verdiğini de kabul etti. Steinitz ABD ve İngiltere’yi ise kendilerini savunmak istediklerinde “İsrail’e çifte standart” uygulamakla suçladı.

İsrail İstihbarat Bakanı, Gazze’den düzenli olarak roket saldırıları düzenlendiğini ve bu saldırıların gereksiz bir şiddet zincirine yol açarak hem Filistinlilere hem de kendilerine sefalet getirip, acı verdiğini söyledi. Steinitz ayrıca, İsrail hükümetinin Gazze’yi yeniden işgal etme kararı almaya çok yaklaştığını da kabul etti; roket saldırılarının yeniden başlaması halinde bunun yeniden düşünülebileceği uyarısında bulundu.

BM’nin yardım konvoyu Gazze Şeridi’nde
Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı’nın insani yardım konvoyu da yedi yıldır ilk kez Mısır’dan Gazze Şeridi’ne gitti. Refah kapısından geçen konvoy Gazzelilere yardım aktaracak. Kapının sınırlı da olsa açılması ve Filistinlilerin Gazze açıklarında balıkçılık faaliyetlerine yeniden başlaması, Hamas ile İsrail arasında varılan ateşkesin koşulları arasındaydı.

Uzun dönemli ateşkes dün akşam TSİ ile 19.00’da yürürlüğe girmişti. Hamas’ın Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Marzuk, ateşkesin “direniş için bir zafer” olduğunu söylemişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı