HABERLERMEDYA ANALİZ

İsrail, itiraf etti

İsrail, Sudan’ın başkenti Hartum’un güneyindeki bir askerî teçhizat fabrikasının ve deposunun iki gün önce (23 Ekim Salı gecesi) patlatılmasındaki sorumluluğunu dolaylı yoldan kabullendi.

 

İsrail’in Savaş Bakanlığı’nın Siyaset ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Amus Gilad, Sudan’ın bir terör devleti olduğu, uzun süre el-Kaide lideri Usame bin Ladin’in eğitim alanı olarak kullanıldığı, İran’ın silahlarının Mısır üzerinden Hamas ve İslâmî Cihad’a nakledilmesinde de bir köprü görevi gördüğü iddiasında bulundu.

 

Amus Gilad işgal devletinin ordu radyosuna yaptığı açıklamada Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in savaş suçlusu olduğunu ve İran tarafından desteklendiğini ileri sürdü.

 

Öte yandan siyonistlerin Haaretz isimli gazetesinin web sitesinde yayınlanan haberde de işgal devletine, hedef alınan yerde Filistin’deki gruplara iletilmek üzere depolanan silahlar bulunduğuna dair çok dakik bilgiler ulaştığı iddiasında bulunuldu.

 

Yisrail Hiyom adlı gazeteye bugün yorum yazan Yivaf Leymor adlı bir askerî yorumcu daha açık bir dil kullanarak, Filistinli gruplara ulaştırılacak silahların depolanması şüphesiyle Sudan’da bir askerî deponun imha edildiği bilgisinin doğru olduğunu söyledi.

 

Siyonistlerin Arap dünyası hakkında uzmanlarından olan Ehud Yaari adlı bir yorumcu da işgalcilerin televizyonuna yaptığı yorumda bu saldırının, işgal devletinin Sudan’ın hava sahasında bu kadar derinliğe girerek gerçekleştirdiği ilk saldırı olduğunu ifade etti.

 

Siyonistlerin resmî ağızdan kabul etmeyip yorumcularının ağzından üstlenmesi ise psikolojik savaş ve tehdit politikasında kullandığı bir taktik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı