DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZTÜRKİYE

İsrail Karşıtı Beşşar Esad İçin ‘elini sıkmaktansa istifa ederim’ Diyen Davutoğlu,’İsrail İle Normalleşmeye En Yakın Dönemdeyiz’ dedi

İsrail’i tanımayan tek Arap devleti olan ve Mazlum Filistin halkı ile Direniş blokuna verdiği destek ile bilinen,Suriye Devlet Başkanı Esad’ın iktidarda kalma olasılığını değerlendirirken, “Esad kalacak olursa elini sıkmaktansa istifa ederim” Diyen Dış işleri Bakanı Ahmet Davutoğlu İsrail ile ilişkillerin normalleşmeye en yakın dönemde olduğunu belirtti.

Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara saldırısının ardından Siyonist İsrail ile ilişkilerin normalleşmeye en yakın olduğu dönemin yaşandığını söyledi.

Davutoğlu, A Haber televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları cevapladı. Mavi Marmara saldırısı sonrasında Türkiye’nin bazı talepler ilettiğini belirten Davutoğlu, söz konusu taleplerden birçoğunun yerine getirildiğini, tazminat ve Gazze’ye yönelik kısıtlamaların kaldırılması taleplerinin kaldığını ifade etti.

Geçen yıl özür dilendiğini ve o günden bu yana tazminat için görüşmelerin sürdüğünü anlatan Davutoğlu, son dönemde bu görüşmelerde bir ivme ve yakınlaşmanın söz konusu olduğunu kaydetti.

Son görüşmelerde aradaki görüş ayrılıklarının azaldığını söyleyebileceklerine dikkati çeken Davutoğlu, “Nihai bir görüşme için temaslar sürüyor. Mavi Marmara’dan sonra ilişkilerin normalleşmeye en yakın olduğu dönemi yaşıyoruz” dedi.

Tazminatla ilgili rakamlara değinen Davutoğlu, geçen yıl İsrail’in özür dilemesinin ardından nisan ve mayıs aylarındaki görüşmelerde iki tarafın beklentileri arasında ciddi bir yakınlaşma olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin ziyaretiyle ilgili bir soru üzerine de, “Irak’ta Şii kardeşlerimizin Erbain törenlerinin bitmesi bekleniyordu. Bizim gittiğimizde de Sayın Maliki ancak ondan sonra gelmelerinin mümkün olabileceğini söylemişti. Aralık sonuna geliyordu. Daha sonra Anbar, Felluce ve Ramadi’de büyük sıkıntılar yaşandı. Birkaç gün önce de Dışişleri Bakanlığı’na bir saldırı oldu. Ben de Sayın Hoşyar Zebari’yi aradım. Orada bu türbülans yaşanmaya başlayınca ve seçim ortamına girilince bu gezi gündemden düştü. Seçim ortamına girildiği bir dönemde ciddi güvenlik sıkıntıları da varken gelememesi de herhangi bir krizin işareti görünmez bizim açımızdan” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı