DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

İsrail karşıtı Milletvekili sorguya çağırıldı

İngiliz Milletvekili Galloway, İsrail karşıtı ifadeleri nedeniyle gelen şikayetler üzerine polis tarafından mülakata çağırıldı.

İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Müslüman toplumun yoğun yaşadığı Bradford kentini “İsrailsiz bölge” olarak tanımlayan İngiliz Milletvekili George Galloway, İsrail karşıtı olduğu söylenen ifadeleri sebebiyle polis tarafından görüşmeye çağırıldı.

İngiliz polisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, 59 yaşındaki milletvekilinin bu ay İngiltere’nin Leeds kentinde yaptığı bir konuşma sonrasında gelen şikayetler üzerine gönüllü olarak polis kararkoluna giderek, polisin sorularını cevaplandırdığı bildirildi. Polis, soruşturmanın tamamlanmasının ardından konunun değerlendirilmesi için Kraliyet Savcılık Servisi’ne (CPS) yönlendireleceğini belirtti.

Galloway’in insanları İsrail karşıtı olmaya davet eden görüşleri nedeniyle şikayet edildiğini bildirirken, polis şikayetlerin detaylarına ilişkin bilgi vermedi.

Savaş karşıtı görüşleriyle bilinen Respect Partisi’nin kurucu ortaklarından Galloway, Leeds’de partisinin üyelerine seslendiği konuşmasında, “Biz Bradford’ı İsrailsiz bölge olarak ilan ettik. Herhangi bir İsrail ürünü veya hizmeti istemiyoruz. İsrailli akademisyenlerin kolejlere ya da üniversitelere gelmesini istemiyoruz. Hatta İsrailli turistlerin Bradford’a gelmelerini dahi istemiyoruz. Kendini İsrail olarak adlandıran bu yasadışı, barbar ve vahşi devleti reddediyoruz. Siz de aynısını yapmalısınız” ifadelerini kullanmıştı.

Galloway’in polis tarafından çağırılmasının ardından milletvekilinin sözcüsünün yaptığı açıklamada, Galloway’in ifadelerinin İsrail’i boykot çağrısı çerçevesinde olduğu, İsrail’e destek veren şirket ve süpermarketlerin harekete geçmesine yönelik doğrudan bir eylem olduğu vurgulandı.

Eski İşçi Partili George Galloway, Irak savaşına yönelik görüşleri nedeniyle 2003′te partisinden çıkarılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı