DÜNYAHABERLERSuriye

İsrail Saldırılarıyla Terör Örgütlerini Koruyamayacak

ŞAM – Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı bugün; İsrail’in Suriye’ye bir dizi füzeyle saldırması konusunda Birleşmiş Milletler genel sekreteri ve Güvenlik Konseyi başkanına eş iki resmi mektup gönderdi.

Bakanlık BM ve BMGK arşivlerinde resmi bir belge niteliği taşıyan mektubunda İsrail’in bulunduğu bu tırmandırma ve saldırıların onun bölgedeki gerginliği arttırma ve patlamasına yol açma açısından taşıdığı tehlikeye dikkat çekerken, bunun radikal teröre destek ve Arap topraklarına işgalin devamını amaçladığını vurguladı.

İsrail’in tekrarlanan bu saldırılarıyla başta IŞİD ve Nusra Cephesi olmak üzere ortakları olan terör örgütleri korumada hiçbir faydası olmayacağının altını çizen bakanlık; Suriye’nin her karış toprağını bu terör örgütlerden kurtarma, egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma azim ve kararlılığını ifade etti. Bakanlık öyle ki İsrail’in bulunduğu tüm bu saldırıların Nusra Cephesi ve müttefikleri diğer terör örgütlerin Suriye ordusu önünde muhtelif bölgelerde uğratıldıkları büyük kayıpları örtbas etme ve onların morallerini düzeltmeyi amaçladığını kaydetti.

İsrail’in uyguladığı uluslar arası devlet terörünün ABD’nin desteği ve örtüsü sayesinde devam ettiğini vurgulayan bakanlık; bunun tüm bölge ve halkları açısından taşıdığı tehlikeye işaret eti.

Bakanlık BM ve BMGK’den İsrail’in bu saldırılarını kınamasının yanı sıra önlenmesi için etkin icraatlar alması için BM misakı ve ilkeleri kapsamında görevlerini üstlenmelerini talep etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı