DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon DakikaSuriye

İsrail Suriye muhalefetine olan desteğini gizlemiyor:ÖSO’nun yeni lideri İsrail’de eğitildi

Çok sayıda İsrailli kaynak, İsrail’in Suriye’deki silahlılara destek sağlamada “Doha Koalisyonu” üyeleri ile daimi iletişim içerisinde olduğunu, bu koalisyona veya Suudi Arabistan’a bağlı olan “silahlı militanlara” destek sağlamada büyük bir işbirliğinin bulunduğunu belirtti.

Aynı kaynaklar, Suriye’deki silahlı terör gruplarından 700’den fazla teröristin geçen yıl İsrail hastanelerinde tedavi gördüklerini, İsrail’in bunu saklamaya çalıştığını ve İsrail’in tedavi gören militanları sınırda bulunan özel geçitler kanalıyla Suriye dahiline geri gönderdiğine dikkat çekti.

İsrailli Vala sitesi İsrail işgal ordusunda üst düzey bir Subaydan naklen, İsrail ordusunun taşıdığı ve tedavi ettiği “Suriyeli yaralıların” sayısının 1600’ü geçtiğini belirtti.

Maarif: “Özgür Ordu” yeni liderinin askeri eğitimi ve hazırlanışı İsrail’de tamamlandı

Öte yandan İsrailli Maarif Gazetesi, Global Research sitesinden naklen, sözde “özgür ordu lideri” Abdulilah el Beşir el Nuaymi’nin askeri yönden hazırlanışı eğitiminin İsrail’de gerçekleştiğini ifade eden bilgileri ortaya çıkardı.

Gazete, el Beşir’in geçen yıl Suriye’nin güneyinde muhalefet güçlerinin askeri komutanlığında yetkili olduğu sırada Suriye Ordusuyla çatışmalarda yaralanması ardından İsrail’de tedavi gördüğünü söyledi.

Maarif, yaralanması ve tedavi görmesinden sonra İsrail’de olduğunun açığa çıkmaması için vefat ettiğinin ve Dera’da defnedildiğinin ilan edildiğini lakin özgür ordu yüksek askeri konseyi birkaç gün önce general Selim İdris’in görevinden alınarak yerine el Beşir’in atandığını ilan ettiğine dikkat çekti.

Öte yandan İsrail işgal ordusunda Kuzey Bölgesi komutanı, Suriyeli yaralıların İsrail’de tedavi için nakledilmeleri eyleminin “Suriye muhalefetiyle” koordineli bir şekilde yürütüldüğünü belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı