DÜNYA

İsrail tehdidine İran’ın cevabı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “İran’a saldırmaya hazır olduğu” yönündeki açıklamasına İran, 8 eyaleti kapsayan füze tatbikatıyla karşılık vermeye hazırlanıyor.

İsrail Başbakanı, İran nükleer programına son vermediği takdirde “tabii ki gerekirse düğmeye basmaya hazırım” şeklinde konuştu.

İsrail televizyonuna demeç veren Netanyahu bu konuda tek yanlı hareket etmekten de kaçınmayacağını vurguladı. Netanyahu, demecinde “Ben Başbakan olduğum sürece İran atom bombası üretemez. Başka seçenek kalmazsa, İsrail harekete geçmeye hazır” diyor.

 

8 EYALETTE FÜZE TATBİKATI BAŞLIYOR

 

İran’dan ise açıklamalara sert karşılık geldi. İran’ın hava savunma karargahı komutanı General Pilot Ferzad İsmaili, Velayet Semaları Savunucuları-4 askeri tatbikatı önümüzdeki günlerde başlayacağını açıkladı.

Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen General Pilot İsmaili, Velayet Semaları Savunucuları-4 askeri tatbikatının İran’ın 8 eyaletini kapsayacağını söyledi.

General İsmaili, tatbikatın 7 gün süreceğini ve İran’ın Kuzey doğusundan Güneydoğu ve Güneyine kadar uzanan 850 bin kilometrekarelik bir alanı kapsadığını ifade etti.

 

BM BİLDİRGESİNİ İHLALİ

 

İran’ın BM daimi temsilcisi Muhammed Hazai de, BM Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na yazdığı mektupta, Netabnyahu’nun İran’a yönelik tehditlerini kınadı. Hazai mektupta, bu ifadelerin uluslararası yasalara aykırı olduğunu vurgulayarak, “bu beyanatın hiç bir haklı yönü bulunmadığını ve BM bildirgesinin açık ihlali olduğunu” ifade etti.

 

İran “Velayet semaları koruyucuları 4” adlı büyük tatbikat düzenleniyor

Hatemu’l-Enbiya Hava Savunma Karargâhı Komutanı, önümüzdeki günlerde Velayet semaları koruyucuları 4 adlı büyük tatbikatın İslam inkılâbı muhafızlar ordusunun katılmasıyla düzenleneceğini bildirdi.

Hatemu’l-Enbiya Hava Savunma Karargâhı Komutanı Tuğgeneral Ferzad İsmaili, önümüzdeki günlerde Velayet semaları koruyucuları 4 adlı büyük tatbikatın İslam inkılâbı muhafızlar ordusu ve diğer birliklerin katılımıyla ve hava savunmasının İslam cumhuriyeti mukaddes sınırlarını korumadaki performansını sergilemek amacıyla ülkenin doğusunda düzenleneceğini bildirdi.

Tuğgeneral İsmaili, Velayet semaları koruyucuları 4 ortak tatbikatının ana ekseninin hava savunma ile koruma olup tatbikat bölgesi alanının ülkenin önemli bölümünü içeren 850,000 kilometre kare olduğunu söyledi.

Hatemu’l-Enbiya Hava Savunma Karargâhı Komutanı, yedi gün içinde yapılacak bu tatbikatın 4 günü kapsamlı tatbikat, kalanının ise birliklerin yerleşmesine ayrıldığını söyledi.

İsmaili, Velayet semaları koruyucuları büyük tatbikatında ayrıca çeşitli sabit ve elektronik sistemlerle donanmış gözcülerle hava savunmada kullanılan uçak, bombardıman uçakları, kargo, yakıt ikmal uçakları ve insansız uçakların kullanılacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı