DÜNYAFilistin

İsrail Televizyonu 2′inci Kanalı: “Ed-Dayf Dediğini Yaptı”

İsrail televizyonu ikinci kanalı muhabiri Ronnie Daniel, “Güneydeki yerleşkelerde yaşayanların akın akın merkezdeki kentlere gelişleri sırasında yüzlerindeki korkuyu ve gözlerinden inen yaşı gördüğümde Hamas’ın ve Gazze’nin zaferinin rüzgarını hissettim” dedi.

Muhabir, o an Hamas’ın şartlarını kabul ettirmeye çok yakın olduğunu anladığını ve beklediği gibi olduğunu söyledi.

İsrailli muhabir daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: “Görünüşe göre ulaşmamamız gereken dayanılmaz bir halden bahsediliyor. Bizde birçok kişi Hamas’ın bu savaştan hiçbir şey elde edemeden çıktığını söylüyor. Ben de diyorum ki, Hamas büyük bir başarı gerçekleştirdi. Ortadoğu’nun en güçlü ve en gelişmiş ordusu karşısında 50 gün teslim olmadan direndi. Hamas ağır darbeler aldı fakat ellinci günde hâlâ ateşkes şartları üzerine müzakere edecek cüreti var.”

Son günlerde ne yapmaları gerektiğini kendilerine Hamas’ın dikte ettiğini, Gazze Şeridi’ne yakın bölgelerde yaşayan yerleşimcilerin evlerini terk ederek öfke dinene kadar kalacak sığınak aradıklarını belirten Daniel, son 20 günde Hamas’ın ne zaman ateşkes olacağını belirlediğini ve İsrail’in de buna uyduğunu söyledi.

Daniel, Hamas’ın şu anda kendine büyük bir güven duyduğunu ve bu duygunun da uzun yıllar devam edeceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı