DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

İsrail vizesiyle Kudüs’ün ziyaret edilmesi İsrail işgalini içselleştirme ve meşrulaştırmadır

kudusturVatanı Koruma ve İlişkileri Normalleştirmeye Karşı Yüksek Yürütme Komisyonu, “Kudüs’e Giden Yol” isimli konferansta işgal altında bulunan Kudüs’ün ziyaret edilmesi için yapılan çağrıyı sert bir dile kınadı.

Geçen hafta Ürdün’ün başkenti Amman’da “Kudüs’e Giden Yol” ismiyle düzenlenen konferansa katılan bazı âlimler, Filistin’de ve Filistin dışında yaşayan Filistinlilerle, Arap ülkelerinde yaşamayan Müslümanların işgalciyle ilişkileri normalleştirmemeleri kaydıyla işgal altındaki Kudüs’ü ziyaret etmelerinde bir beis olmadığına dair fetva vermişti.

Yüksek Yürütme Komisyonu konuyla ilgili olarak bugün basın açıklaması yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan açıklamada komisyon, Amman’da çalışmalarını bitiren konferansa katılanların Müslümanların dini duygularını istismar ederek, Mescidi Aksa’nın ziyaret edilmesi ismi altında düşmanla ilişkileri normalleştirme konusunda yeni bir adım attıklarını ifade etti.

Açıklamada ayrıca, Kudüs’ün Yahudileştirilmesi için işgal hükümetinin plan üstüne planı hayata geçirdiği bir dönemde Mescidi Aksa’yı ziyaret etmenin sadece işgal rejimine hizmet edeceğine dikkat çekilerek, Kudüs ve 1948 yılında işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlileri Mescidi Aksa’ya sokmayan, yaşları ellinin altında olan Filistinlilerin Mescidi Aksa’da namaz kılma isteklerine karşı çıkan işgal yönetiminin çıkarına olmasa dünyadaki Müslümanların Mescidi Aksa’yı ziyaret etmelerine asla izin vermeyeceği belirtildi.

Açıklamanın devamında, Müslümanların ibadet bahanesiyle işgal altındaki Kudüs’ü ziyaret etmelerinin işgali içselleştirme ve meşrulaştırmadan, işgalcinin yaptığı tecavüzleri de gizlemekten başka bir şey olmadığı ve Filistin dışındaki Müslümanların gezi programları vasıtası ile İşgalci İsrail’e sempati duymalarına neden olduğuna  dikkat çekildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı