DÜNYAHABERLER

İsrail Yeni Gazze Savaşına Hazırlanıyor

Siyonist İsrail rejiminin Hamas’ı ortadan kaldıracak kapsamlı bir askeri müdahaleye hazırlık yaptığı belirtiliyor.

El-Hayat Press haberinde,  Savunma Bakanı Avigdor Liberman’a yakın İsrailli bir askeri kaynağın, “sıradaki savaşın Hamas’ın Gazze’deki iktidarına son vereceği ve bunun Hamas’ın son savaşı olacağı” ifadelerini aktardı.

İsrail’in yıpratma savaşlarını yıllar boyu sürdüremeyeceğini belirten kaynak er ya da geç gerçekleştirilecek yeni harekatın sonuncu olacağını savundu.

İsrail’in hazırlığına devam ettiği Hamas’a yönelik yeni Gazze savaşıyla alakalı bir açıklamada İsrail Savunma Kuvvetleri’ne bağlı Teknoloji ve Lojistik Daire Başkanı General Kobi Barak’tan geldi.

Kobi Barak yaptığı açıklamada;  Gazze Şeridi’ne karşı başlatılacak yeni harekatın acımasız olacağını açıkladı. İsrail’in maruz kalacağı olası yoğun bombardımana işaret ederek sıradaki savaşı İkinci Dünya Savaşı’na benzeten Barak, Filistinlilerin Gazze’nin eteklerindeki İsrail yerleşimlerine sızmak için tank savar füzeleriyle saldıracağını söyledi.

Askeri uzman Yohay Awfar İsrail’in NRG haber sitesine Gazze sınırlarındaki sakinliğin Hamas’ın 2014’teki savaştan bu yana sürdürdüğü caydırma politikasına işaret ettiğini söyledi. Awfar İsrail’in de Hamas’ı son bir kez daha vurmak için savaş sistemlerini geliştirdiğini belirtti.

Filistinli emekli Tümgeneral Vasıf Erekat ise İsrailli yetkililerin açıklamaları konusunda şu değerlendirmeyi yaptı: “Mücadele içinde olduğumuz İsrail yönetimi Gazze’ye karşı acımasız bir savaş başlatabileceğini ilan ediyor. Tel Aviv için asıl tehlike arz eden şey yıkıcı boyutları nedeniyle bu senaryonun ihtiva ettiği risklerdir. İsrail’in yol açacağı herhangi bir zarar sadece Gazze’yi etkilemez çünkü Filistinliler de görece daha zayıf olmasına rağmen İsrail kentlerine benzer zararlar verebilecek askeri yeteneğe sahiptir. İsrail, öldürücü silahları, bombalarıyla Gazze’deki binaları, sokakları, altyapıyı ve elektrik santrallerini hedef alabilir ama bu bence İsrail’in topyekûn bir savaştan kaçınarak Gazze’ye her iki yılda bir başlattığı insan biçme harekâtlarından biri olur”.

Hamas’tan  ise İsrail kanadından ararda gelen açıklamalara yanıt gecikmedi. Hamas lideri ve Filistin Yasama Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmet Bahar Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’na bağlı deniz kuvvetlerinin gelecekte çıkabilecek olası bir savaşta İsrail ordusunun dengelerini değiştireceğini söyledi. Bahar, hareketin askeri gücünü ve İsrail’le savaşma hevesini de övdü.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise yaptığı açıklamada; Gazze’de çıkacak savaşın son savaş olacağına dair art arda gelen İsrail tehditleri sadece propagandadan ve İsrail hükümeti ile muhalefet arasındaki el yükseltmelerden ibarettir. Sahada Gazze’ye yönelik yeni bir savaşa işaret eden bir emare olmasa da Filistin halkı kendisini savunmaya hazır ve tehditlere aldırış etmiyor. Bu arada direniş de emsalsiz sürprizler hazırlıyor. İsrail, muhtemelen 2014’teki Gazze savaşından ve direnişin muazzam performansından bir iki ders çıkarmıştır”.

Hamas bir yandan Siyonist İsrail yetkililerinin açıklamalarının boş tehditler olduğunu söylerken bir yandan da her şeye karşı hazırlıklı olduğunu vurguluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı