DÜNYA

İsrail’den Myanmar rejimine silah ve eğitim desteği

İsrail işgal rejiminin Myanmar rejimiyle son derece kompleks bir ilişki içerisinde olduğu biliniyor. Siyonist Devlet, Myanmar rejimine sadece silah değil, istihbarat alanında kullanılan gelişmiş aygıtlar da satıyor. Nitekim 30 Eylül 2015 tarihinde Myanmar ordusunun generallerinden biri işgal altındaki topraklara bir ziyaret düzenleyerek cumhurbaşkanı Rivlin ve Genel kurmay başkanı Gadi Eizenkot ile görüşmede bulunmuş.

Bir taraftan Myanmar rejimiyle ilişkilerini geliştiren İsrail işgal yönetimi, diğer yandan Myanmar rejimiyle olan ilişkilerine dair kaleme alınan ve yayınlanan makale, yorum ve haberlere de sansür uyguluyor. Konunun İsrail yüksek mahkemesine gittiği biliniyor ancak medya sansürü nedeniyle mahkemenin ne tür bir karar aldığı bilinmiyor.

Öte yandan Arakanlı Müslümanlara yönelik insanlık suçu işleyen Myanmar devleti deniz kuvvetleri, israil`den satın aldığı savaş gemilerinin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı.

İşin ilginç yanı ellerinde Müslüman kanı bulunan bu yönetimin aldığı savaş gemileri üzerinde sergilenen silahların da İsrail ordusu için gelişmiş savunma sistemleri üreten Rafael şirketine ait Typhoon tipi füze ateşleme sistemleri olduğu biliniyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı