DÜNYAFilistinSon Dakika

İsrail’e su vermeye niyetlenenler, “Gazze’de insani facia yaşanıırken” susuyorlar

Filistin halkına insani yardımları ulaştırmaktan sorumlu BM özel temsilcisi Rbert Piper yaptığı açıklamada, Gazze’de insani facia yaşandığını söyledi.

Terörist İsrail rejimi bir taraftan Batı Şeria’da Siyonist siteler kurup, Filistinlilerin evlerini gasp edip sürgün ederken, Kudüs’te Filistinli kadın ve genç ile çocukları sokak ortasında katlederken, Gazze Müslüman halkına karşı da 10 yıldan beri vahşi ve insanlık dışı abluka uygulamaktadır.

Siyonist rejim bir milyon 800 bin Gazze halkını ablukaya alarak, bu bölgedeki halkın can güvenliğini tehdit etmektedir. Gazze Halkı temiz içme suyu, ilaç ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılmışlardır. Terörist İsrail rejimi, BM’nin Gazze halkına insani yardımların gönderilmesini de engellemektedir.

Gazze’de okullar ve üniversite eğitimi imkanları da sınırlı tutulmaktadır. hastaneler ve sağlık merkezlerinde ilaç kıtlığı ve tibbi malzemeler yokluğu yaşanmaktadır. Soykırımcı İsrail rejiminin 2014 yılında Gazze halkına dayattığı 50 günlük savaşta 11 bin filistin konut tahrip edildi. Bu binaların sadece 900’ü onarılabildi. Hunhar İsrail rejimi Gazze’ye inşaat malzemelerinin girişini de engellediği için, yıkılan evler ve binalar onarılmamakta ve yeniden inşa edilememektedir.

Irkçı İsrail rejiminin 2006 yılından beri 3 kez Gazze halkına soykırımcı ve yıkıcı savaş dayattı. Bu vahşi saldırılar sonucu hastaneler, okullar, BM binaları, Camiler, elektrik trafoları ve şebekeleri, yakıt depoları, içme suyu şebekeleri imha edildi. Siyonist israil rejiminin Temmuz 2014’deki saldırıları sırasında 2 bini aşkın mazlum Filistinli şehit düştü. Binlerce Filistinli de yaralanıp sakat bırakıldı. Yüz binlerce Filistinli de Gazze şeridinde avare olup derme çatma barakalarda yaşama zorunda kaldı. Irkçı İsrail rejimi Filistin halkına karşı yasak silahları küstahça kullanmaktadır. Amerika Filistin halkına karşı kan kusturan katil israil rejimine askeri ve silah desteği yapmaktadır. Amerika kongresi son olarak, Gazze Şeridi ablukasını sürdürebilmek için ek 120 milyon dolar İsrail ordusuna askeri yardım yapma kararını onayladı. Amerika savunma bakanı Ashton carter’in işgal altındaki Filistin topraklarını ziyaret ettiğinde, Siyonist rejim elebaşları Amerika’da ek askeri yardım talebinde bulundular. Washington yönetimi Amerika vatandaşlarının vergilerini Filistin halkının azılı katili Siyonist rejime destek amacıyla ödemektedir. Amerika yönetiminin koşulsuz desteğinde ırkçı İsrail rejimi, Filistin topraklarını Filistin halkına açık hava hapishanesine dönüştürmüştür. Terörist İsrail rejimi insanlık ve savaş suçu işlediği için defalarca BM ve diğer uluslar arası kuruluşlar, Siyonist rejimi kınama ve cezalandırma kararı almış bulunuyorlar. Fakat bütün bu kararlar Amerika tarafından veto edilmiştir. Gazze halkı, anti Siyonist direniş kalesine ve simgesine dönüşmüştür. Irkçı İsrail rejimi, Filistin halkının İslami ve milli direnişi kırmaktan aciz kalmış ve ağır bir hezimete uğratılmıştır. Suudi krallık rejimi de Filistin ve Gazze halkının direnişini kırmak için ırkçı İsrail rejimine destek vermiştir. Fakat bütün bu komplolar Filistin halkının şanlı direnişiyle etkisiz hale getirilmiştir. Gazze halkının Akdeniz sularına açılması da Siyonist rejim tarafından engellenmektedir. Terörist İsrail rejimi Filistin topraklarında ve doğu Akdeniz’de Filistin halkına ait doğal Gaz kaynaklarını da ele geçirip, doğal gaz hırsızlığı yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı