DÜNYAFilistinHABERLER

İsrailli profesör: Gerçek tehdit İslam değil İsrail

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Strazburg’da bir konuşma yapan İsrailli insan hakları savunucusu ve akademisyen Nurit Elhanan, İsrail’in gerçek bir tehdit olduğunu belirterek İsrail ordusunun cinayetlerinin durdurulması gerektiğini söyledi.

Konuşmasında programı düzenleyenlere seslenen Elhanan, “Benim yerime bir Filistinli kadını buraya davet etmeliydiniz. Çünkü benim yaşadığım ülkede acı çekenler Filistinli kadınlardır. Burada Gazze’de çiftçilik yaparken beş çocuğunu kaybeden Meryem Ra’ban ve eşi Kemal’den söz etmek istiyorum. Onların çocukları, çilek toplarken İsrail askerleri tarafından öldürüldü” dedi.

İsrail’in Filistinli kadınlara yönelik şiddetinin Filistin’le sınırlı kalmayıp dünyanın diğer yerlerine de yayıldığını belirten Elhanan, “şunu söylemeliyim ki bugün bireysel veya kolektif olarak uygulanan siyasi ve askeri şiddet Müslüman kadınları tehdit etmektedir. Bu sadece Filistin’de değil, artık Batı’da da sıradan bir iş haline geldi” dedi.

Müslüman kadınlara yönelik ayrımcılık ve şiddetin başka kadınlara yapılması durumunda Amerika’nın ve Avrupa’nın buna seyirci kalmayacağını belirten Elhanan, “Gerçek şu ki bugün dünyayı tahrip edenler Müslümanlar değil, Hıristiyanlar, Anglikanlar, Yahudiler ve inançsızlardır. İslam tehdit değildir, gerçek tehdit İsrail ordusudur” diye konuştu.

1997 yılının eylül ayında Smadar adlı 13 yaşındaki kızını Kudüs’teki bir saldırıda kaybeden akademisyen Nurit-Peled Elhanan, insan hakları alanında çalışıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı