DÜNYASon DakikaSuriye

İsviçre basını: Erdoğan ve Ailesi IŞİD’e Günde 3 Milyon Dolar Sağlıyor

Sana Haber ajansının bikdirdiğine göre, İsviçre’de Tribune de Geneve Gazetesi Türkiye’nin Suriye’ye akın eden binlerce yabancı terörist için güvenli ve destekli ana geçit teşkil ettiğine dikkat çekerken, IŞİD’in Suriye’den gasp ettiği petrol ve pamuk dahil tüm zenginlikleri kaçırması için güvenli ve temel bir nokta temin ettiğini belirtti.

Gazete dünkü sayısında yayınladığı makalede; IŞİD terör örgütünün Suriye’den gasp ettiği petrol ve tarihi eserlere ilaveten aynı zamanda pamuk üretiminde dünyanın ilk sıralarında yer alan Suriye’den pamuk gasp edip Türkiye’de sattığını belirtti. IŞİD’in tüm bu gayrı meşru ticaretini Türkiye üzerinden ve Türkiye rejiminin desteği ile yaptığına vurgu yapılan makalede; dünya halklarının tehdit eden bu tekfirci örgütün söz konusu ticaretten sağladığı finans hacminin büyüklüğüne ışık tuttu.

IŞİD’in Türkiye’deki rejimin desteği ile gasp edip sattığı Suriye pamuğundan elde ettiği paranın çalıntı petrol satışından elde ettiği günlük ortalama iki milyon dolara eklendiğini belirten gazete; IŞİD’in Erdoğan ve ailesine petrol varilini yarı fiyatına sattığının da bilindiğini kaydetti.

Gazete makalesinde IŞİD’in Erdoğan rejiminin işbirliği ile gerçekleştirdiği bu yasa dışı ticaretten günde ortalama 3 milyon dolar finans elde ettiğini, bu paraları da terör eylemleri ve vahşetleri için silah ve mühimmat temin etmede kullandığını ifade etti.

Türkiye’de rejim başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Suriye’den çalışan petrol ve tarihi eserlerin ticaretini yapmak için IŞİD liderleri ile kendi ailesi arasında ortak bir şirket kurduğunu ifade eden istihbarat ve medya raporları bulunuyor. Bu raporlarda Erdoğan ve ailesinin IŞİD liderleriyle işbirliği içinde Suriye halkının zenginliklerini gasp ettiği belgelerle ifade ediliyor.

Türkiye rejimi tüm bu gerçekleri inkar etmeye çalışsa veya IŞİD ile anlaşmazlık içinde olup ona karşı savaştığı imacı vermeye çalışsa da iki taraf arasındaki ticari, siyasi ve ideolojik bağlantılar kanıtlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı