DÜNYAMEDYA ANALİZSon Dakika

İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen nükleer müzakereler tamamlandı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen nükleer müzakereler tamamlandı.

23 Şubat’ta sona eren görüşmelere Kerry ve Zarif’in yanı sıra ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Wendy Sherman, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi ile Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmidt katıldı.

ABD ve İranlı diplomatlar, Cenevre’deki nükleer görüşmelerde bir takım ilerlemeler sağlanmış olsa da bir anlaşmaya varabilmek için daha yapılacak çok iş olduğunu belirtti.

Cumartesi günü Kerry, pazartesi ise Zarif, nükleer görüşmelerin istedikleri şekilde devam etmediği ve ilerleme sağlanmadığı taktirde müzakerelerden çekilecekleri uyarısında bulunmuştu.

23 Şubat pazartesi günü sona eren görüşmelerin ardından Kerry, akşam saatlerinde Cenevre’den ayrıldı.

İran ile P5+1 grubu ülkeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya arasında yapılacak bir sonraki nükleer müzakereler 2 Mart tarihinde yine İsviçre’de gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı