DÜNYAORTADOĞUSuriye

İtalya Suriye ile Diplomatik İlişkileri Yeniden Başlatmak İçin Şam’a Ziyarette Bulundu

İtalya Dış İstihbarat Dairesi Başkanlığı Başkanı adına bir heyet Suriye İstihbarat Başkanlığı Başkanının Roma’ya ziyaretindeki son müzakerelerin tamamlanması için, Şam’a ziyarette bulundu.

İtalya Dış İstihbarat Başkanlığı Başkanı adına bir heyet geçen hafta, Suriye İstihbarat Başkanlığı Başkanı Muhammed Dip’in Roma’ya ziyaretinde gündeme gelen dosyaların tamamlanması için Şam’a gitti. Karşılıklı bu ziyaretlerin amacı, iki ülke arasındaki diplomatik kanalların faaliyete geçirilmesi olarak açıklandı.

Yetkili kaynaklar şu açıklamalarda bulundu: “ İki heyet arasındaki müzakereler, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirmesine ve Avrupa’nın Suriye’ye olan yaptırımlarını kaldırmasına odaklıydı ve Suriyeli yetkililer bu şartı, yapılacak tüm müzakere ve güvenlik işbirliğinin başlangıcı olarak sundu. İtalya heyeti de Avrupa- Suriye ilişkilerini normalleştirmek için gerekli bütün şartları sağlayacaklarının ve bu konuda gerekli bütün çabayı göstereceklerinin sözünü verdiler.

Son iki yılda birçok heyet, gizli ya da açık bir şekilde Suriyeli yetkililerle gizli anlaşmalar imzalamak için Şam’a ziyarette bulunuyorlar. Bu anlaşmalar Suriye ile terörizme karşı güvenlik iş birliğinin yeniden başlatılmasını, Avrupa’dan Şam Hükümeti ile savaşmak için Suriye’ye gelen aşırıcı unsurların isimlerinin listesine ulaşmayı kapsıyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad son zamanlarda Avrupa ve Batılı ülkelerin Şam ile gizli güvenlik işbirliği ve iletişim kanalları açmaya çalıştığını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı