Küçük ManşetlerYAZI-YORUM

İtiraf Gibi Yazı

Yazı-Yorum köşemizde bu defa yeni akit gazetesinden muhsin meriç’i konuk ediyoruz 26.06.2012 tarihli yazısı siz değerli okurlarımızın beğeni ve yorumlarına sunulmuştur.
yazıya biz de bir başlık atma gereği duyduk çünkü içerik şimdiye kadar ki girişimlerin başarısız olduğu yönünde ,demekki halkımız size(yazara) ve uydurduklarınıza hiç itibar etmemiş,fakat yazının sonunda fiili dua derken yazarın neyi kast ettiğini bizler anlamasak da kendisinin bizzat suriye rejimi ile savaşmaya gidebileceği kuvvetle muhtemel görünüyor(!).Hadi hayırlısı diyelim ve sizi yazı ve yazar ile başbaşa bırakalım.(islamaktuel)
Suriye’de son perde!

Suriye konusundaki fotoğraf, uçağımızın düşürülmesi sonrasında daha da netleşti. Kuklalar, kuklacılar, Esed dostları, Baas işbirlikçileri büyük oranda deşifre olduğu gibi bölgesel ve küresel dengeler ölçeğinde mevzuunun hassas noktaları da bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı.

Teknik detaylar, hadisenin gelişim seyri, iç ve dış politikadaki yankıları çokça yazılıp çizildiği için burada tekrar edip israf-ı kelam etmeyeceğim.

İki haftadır bu köşeden dikkat çektiğim Doğu Akdeniz jeopolitiği ve enerji güvenliği ve küresel enerji rekabeti meselesi ile Suriye ve müttefiklerinin konuyla münasebeti, Suriye’nin uçağımızı hedef alan saldırısı ile kuvvetli bir şekilde teyit edilmiş oldu. Ayrıca, Akdeniz Kalkanı’nı hedef alan bu saldırı ile küresel enerji devleri de Suriye ve Türkiye üzerinden birbirilerine mesaj vermiş oldular.

Tüm bunları İran’ın bölgedeki planlarından ve terör kartını malum odakların şiddetini artırarak kullanmalarını göz ardı etmeden söylüyorum. Suriye’nin zaaflarını gayet iyi bilen bölgesel ve küresel (f)aktörler Türkiye’ye ve Suriye halkına yönelik en akıl almaz ve vahşice tertipleri sahneye koymaya devam edeceklerdir.

Suriye rejiminin İran’a zırh, İsrail’e kalkan olma özelliği, Türkiye’yi ateşe çekme teşebbüslerine verilen iştahlı desteklerden de görüldüğü gibi gizlenemiyor artık. Bölgede görünenin ve bilinenin aksine çok daha kuvvetli ve perde altından kirli ittifakların kurulduğunu ve sürdürüldüğünü görmemek artık en hafif tabiriyle ciddi bir muhakeme zafiyeti demektir!

Ekranda hasım olanların kapalı kapılar ardında hısım oldukları bir coğrafya Ortadoğu! Hasbi halkların hesabi liderler tarafından ezim ezim ezildiği bir coğrafya Ortadoğu! Son küresel savaşın Afro-Avrasya kıtasının merkezi olan Suriye’de cereyan etmesi de şaşırtıcı değil onun için!

Şaşırtıcı olan, on binlerce mazlumun haykırışının İslam âleminde ve Türkiye’de hakkıyla karşılık bulamaması! İlginç olan, bir uçağımızın düşmesinin, Türkiye kamuoyunda on binlerin katlinden daha derinden etki yapması!

Tam da bunun için uçağın düşürülmesini bile komploya ayarlı arızalı kafalar Baas sözcüsü edasıyla yorumluyorlar!

Son dönemde yükselen bir grafikle, istikrar ülkesi ve cazibe merkezi haline gelen Türkiye’nin önünün kesilmesi için bulunmaz fırsatlar barındıran konjonktür, meş’um odaklar tarafından ayrıntısına kadar kullanılmakta bugün.

Bu bağlamda belki de en hassas konu, Davos sonrası Başbakan’ın şahsında Türkiye’ye yönelik artan sevgi ve ilginin, yükselen beklentinin örselenme riski. Bu riskin iyi analiz edilip, sadece Suriye’de değil, mazlum Müslüman coğrafyalarda atılacak adımların isabet oranının artırılmasına gayret etmek gerekir. Yazıldığının aksine Türkiye’nin abartılmış güç zehirlenmesine maruz kaldığını söylemek bu memleketi anlamamak olur; lakin karar vericilerin karar verme sürecinin sıhhatinin temini için bugün hükümete yapılacak insaflı ikazlar hükümet için de altın gibi değerli görülmeli ve değerlendirilmelidir.

 • Yine altını çizmemiz gereken ve buradan defalarca ifade ettiğimiz bir hakikat de şudur: Başbakan’ın şahsında hükümet ve hariciye teşkilatının Suriye politikası, gerek Türkiye’de gerekse İslam âleminde bugüne kadar yeterli kamuoyu desteği elde edememiştir. Gerek basının konuya marazlı yaklaşımı gerekse iç meselelerin kamuoyunu fazlaca meşgul etmesi “Suriye bizim iç meselemizdir” söylemini boşa çıkarmıştır. Önümüzdeki günler bu konuda ciddi çalışmalar yapılmalıdır.

 • Uçağımızın düşürülmesi sonrası yazılıp çizilenler dikkatle takip edildiğinde, dün Başbakan’ın grup toplantısındaki konuşmasına kadar, gelişmeler ve basına yansımaları maalesef büyük oranda Suriye’nin istediği şekilde cereyan etti. Düne kadar ne konunun bölgesel ve küresel yapısı ne de katledilen on beş bin Suriyeli gündeme dahi gelemedi. Hatta bazı dışişleri mensupları bile krizin artık Türkiye-Suriye sorunu olduğunu bile söyleyebildi.

Başbakan’ın Anadolu-Şam arasında güvenlik irtibatı kurması ve Suriye halkına açık destek ifadeleri önümüzdeki aylarda somut karşılık bulursa şayet, Esed ve müttefikleri için acı ama hırçın bir döneme girdik denilebilir. Zira zalim ve müstebitler yanarken yakarlar! Yıkılırken hırçınlaşırlar!

Demek ki vakit, gücümüzü ve kimliğimizi bilmek ama zaaflarımızı ve noksanlıklarımızı da ikmal etmek vakti.

Vakit, fiili ve kavli dua vakti!

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. yazıyı okudum ve allah hamd ettim,demekki savunduğumuz şeyler kesinlikle haklıymış,bir sosyal olay yadda olgu halk tabanı bulamıyor ise bu olayın haklılığı olamaz,kardeşim şişirme gündem ile halka şimdiye kadar etki edemediniz bundan sonra hiç etki edemezssiniz ,halkımızda sizi savunan saf insanlar bile artık hiç değilse uçağımızın suriyede ne işi var sorusunu soruyorlar .bitti çuvalladınız

 2. biz bundan öncekilere inanmadık ki bundan sonrakilere hiç inanmayacağız

 3. ….,yalancılar ,şimdiye kadar yalan söylediniz ne oldu her şeyde suriye cephesi haklı çıktı gene haklı çıkacaklar çünkü siz güneşi balçıkla sıvamaya çalışıyoruz ,siz hakkı ve hakikati gizlemeye çalışıyorsunuz ,olmaaz yemez bu halk da suriye halkı da size inanmıyor .nokta bitti

 4. artık suriye ye savaş da açsanız,işgal de etseniz yemiyeceğiz ,sizin nemenem yalancı olduğunuz belli oldu

 5. muhsin meriç ya halen anne karnında yaşıyor dünyadan haberi yok ;ya da gerçekleri çok iyi biliyor profosyonelce saptırmaya çalışıyor.Birinci grupdansa Allah ıslah etsin ikinci gruptansa kalemi kalbine girsin.Ya BU OLAYLARDA KARŞIMIZDAKİLERE VE ARKAMIZDAKİLERE BAKSAK AKLI OLAN HER MÜSLÜMAN NEYİN NE OLDUĞUNU ANLAR.DÜNYADA İLK DEFA HİÇBİR SIĞINMACI GELMEDEN KONTEYNIR KENT HAZIRLANDI KONTEYNIR KENTLERİ AMERİKALI YAHUDİ SENATORLAR DENETLEDİ,BEŞER ESADIN SINIR DIŞI ETTİĞİ (AMCASI)HAMA KATLİAMCISI RİYAT ESADI DESTEKLEDİK.ARKAMIZDA AMERİKA VAR İNGİLTERE VAR.BEŞAR ESADIN DEVRİLMESİ İÇİN İSRAİLDE ARKAMIZDA.BEŞER ESADIN ARKASINDAKİLERE BAKIYORUM;İSLAM ÜMMETİNİN YÜZ AKI HAMAS VE HİZBULLAH YANINDA, İRAN YANINDA, SURİYELİ SÜNNİ ALİMLER YANINDA.BU KADAR NUR HİÇBİR ZAMAN BİR ZALİMİN YANINDA OLMAZ.ŞİMDİ ÖNÜMÜZDEKİLERE VE ARKAMIZDAKİLERE BAKARSAK BİZ NEREMİZİ KOLLAMAMIZ LAZIM HELE BİR DÜŞÜNÜN AKILLI MÜSLÜMANLAR.

 6. ne … adamlar var …..israile mavi marmara olayında hizbullah savaşında kalkan olan suriye mi türkiye mi israille milyarlarca dolar ticaret hacmi olan suriye mi türkiye mi siyonizme ülkeyi satan suriye mi türkiye mi tabiki hepsi türkiye lanet olsun size

  yorumlarınızdaki küfür içerikli kısımlar editlenmiştir (editör)

 7. bu, siyonistlerin yenilgi çığlığıdır.yazarda onu ifade etmiş olmuş yazısında.siyonist lobisi ve destekçileri kaybetti kaybetmeye de mahkumdur zaten.” Ve gul cael hakku ve zahagel batıl innel batıle kane zehuga” ötesi varmı.

 8. ….. yüz karası meriç yazıklar olsun. haşa Bediüzzaman hazretleri mi yoksa Hüsrev Altınbaşak ağabey mi zalimlerle beraber olmuş da siz zalimlerle omuz omuza vermişsiniz biz de sizleri hakkı ve hakikati savunan nurculardan bilirdik demek ki siz ve sizin gibiler müslümanları kandırmak kafirlerin istediği gibi yönlendirmek üzere görvlendirilmişlerdensiniz yazık çok yazık yazıcıları kandırmak için yazdığın risale-i nurlar gözüne dizine dursun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı