DÜNYAIrakMEDYA ANALİZSon Dakika

İyad Allavi: Haydar el-İbadi’den beklentim yok

Bir önceki seçimde el-Irakiye İttifakı’na liderlik eden İyad Allavi, hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi’den herhangi bir beklentisi olmadığını söyledi.

Londra’da yayımlanan Şarku’l Avsat gazetesine demeç veren Allavi Maliki’nin hatalarını tekrar etmemesi durumunda Haydar el-İbadi’ye destek verebileceğini ifade etti.

Amerika’nın işgalden sonra Irak’a başbakan olarak tayin ettiği İyad Allavi, Haydar el-İbadi’nin Maliki’nin liderliğini yaptığı Dava Partisi’nden olduğunu vurgulayarak “henüz herhangi bir hükümet programı görmedik onun hükümetinin nasıl bir hükümet olacağı konusunda birçok belirsizlik var” dedi.

30 Nisan seçimlerinde 21 sandalye kazanabilen Vataniye İttifakının Lideri İyad Allavi, Irak’ta “korkunç” diye nitelediği durumun bölgesel gelişmelerden de olumsuz etkilendiğini söyledi.

Allavi, “yeni hükümet, taifeciliğe dayanmayan ve kimseyi dışlamayan bir yol haritası izlerse bu hükümete katılırız” dedi.

Hükümetin tavrında değişimin olmaması durumunda Irak’ın parçalanmaya doğru gideceğini belirten Allavi, “Gösterilerin yapıldığı ve IŞİD’in girdiği iller, artık hiçbir zaman Bağdat’ın kendilerine hakim olmasını kabul etmeyecektir. Şu an aşırılar, federal veya bağımsız bölgeler kurmak istiyorlar” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı