DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Kahire’deki anlaşmada Filistin uzlaşma hükümetinin yetki alanı belirlendi

Kahire’de Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) ile Fetih örgütü temsilcileri arasında iki gün süren görüşmelerin ardından dün akşam (25 Eylül Perşembe) imzalanan anlaşmanın tam metni yayınlandı. Anlaşmada uzlaşma hükümetinin yetkileri belirlendiği gibi Gazze’ye uygulanan ambargonun sonlandırılması ve bölgenin yeniden imarı için faaliyetlerin başlatılması konusunda ittifak sağlandı. Anlaşmada Gazze’nin üzerindeki ablukanın kalkmasının ve bölgenin yeniden imarının Filistin halkının ve siyasi güçlerinin öncelikli davası haline getirileceği vurgulanıyor.

Anlaşmada uzlaşma hükümetinin ve bu hükümet içinde görev almış olan bakanların 4 Mayıs 2011’de imzalanmış olan anlaşmada belirlenmiş yetkileri doğrultusunda ve uzmanlık alanları içinde sorumluluklarını yerine getirmeleri için gereken tüm çalışmaların yapılacağı belirtiliyor.

Anlaşmada özerk yönetim parlamentosunun da uzlaşma hükümetinin şekil almasına esas teşkil eden anlaşmalar doğrultusunda etkin hale getirileceği vurgulanarak, parlamentonun ilgili organlarının tüm meclisin toplantısını yapması için gereken şartları oluşturmak amacıyla çalışmaları başlatması isteniyor.

Anlaşmada memurların hak ve sorumlulukları konusu üzerinde de durularak bu konuda 2011’de kabul edilen uzlaşma anlaşması metninin esas teşkil edeceği belirtiliyor.

Anlaşmanın uygulamaya geçirilmesi için oluşturulacak kurulların görev ve sorumlulukları da belirleniyor. Genel seçimin yapılması için yapılacak çalışmalar da genel boyutlarıyla belirleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı