DÜNYAHABERLERİranORTADOĞU

Kasımi: İran, ABD yönetiminin akılsızlıklarını doğmadan öldürdü

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran halkının kendi kaderini belirlemeye istekli olmasının her daim ABD yönetiminin akılsızlıklarını derhal etkisizleştirdiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi bugün düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin İran’a yönelik kinci ve hasmane politikalarının her daim hezimete uğratıldığını kaydetti.

Kasımi, ABD yönetiminin geçen bir senedeki politikalarının başarısız olduğuna işaretle, ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgedeki krizlerin esas körükleyicisi olduğunu vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi’nin İran konulu toplantısı ve sonuçlarına dikkat çeken Sözcü; Güvenlik Konseyi toplantısında yaşanan ABD Başkanı Trump’ın son bir yılda aldığı yenilgilerinin bir başkası olduğunu kaydetti.

Uluslararası Güvenlik Konseyi’nin ABD Başkanı Trump’ın bir ülkenin iç meselesini uluslararası kurallara aykırı olmasına rağmen Konsey’e taşıma çabasına ciddi bir tepki gösterip büyük bir hayır dediğini ifade eden Kasımi, uluslararası camianın yeni dönemin başka bir dönem olduğunu gösterdiğini, Trump’ın bundan ders alması gerektiğinin altını çizdi, bu yenilginin Trump için sadece bölgede değil dünya düzeyinde aldığı başka bir yenilgi olduğunu belirtti.

Dışişleri Sözcüsü; yaptırımların yeniden getirilmesi ve nükleer anlaşmada değişiklik yapılmasına dair tasarının Senato ve Beyaz Saray’ın masası üzerinde olduğu ve İran’ın bu bağlamdaki tutumu ile ilgili olarak şu ifadelerde bulundu: Şimdilik bu konuda ön yargıda bulunmak istemiyoruz, ancak geçmişten itibaren İran İslam Cumhuriyeti olası senaryoları öngörüp, her türlü senaryo için kararlar alınmış ve her türlü durum için tüm seçenekler İran’ın masası üzerindedir ve kararların türüne göre uygun şekilde hızlı şekilde uygulamaya koyarız. Nükleer anlaşmanın uluslararası bir yükümlülük olduğu için ABD’nin olası çekilmesine ve onlarına he türlü mantıksız hareketine, İran İslam Cumhuriyeti ağır ve uygun karşılık verecek ve bu kararın neticesi ABD için çok önemlidir ve fahiş bir hata olması halinde ABD yönetimi pişman olacaktır.”

Dış İşleri Sözcüsü, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in Brüksel gideceğini de sözlerine ekledi.

Sözcü, Irak’da meclis seçimlerinin düzenlenmesi ile ilgili olarak da Irak’ta tüm etnik gruplar ve mezhepler arasında dostluk ve sebatın İran için önemli olduğunu söyledi.

Dışişleri Sözcüsü, Çin açıklarında kaza geçiren İran’a ait bir petrol tankerinin durumu ile ilgili olarak da olay yerine helikopter ve yardım gemilerinin gönderilmesine rağmen, olay yerinde yangın hala sürdüğünü ve durumun kritik olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı