DÜNYAHABERLERORTADOĞU

Katil İsrail İle Anlaşan Sudan Yönetimi Zillet Elbisesini Giydi

Sudan İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini hedefleyen ve İbrahim Anlaşması (Abraham Accord) adı verilen mutabakatı Amerika Birleşik Devletleri ile imzaladığını duyurdu. ABD’de Sudan’ın Dünya Bankası’na olan borçlarını ödemesi için yıllık 1 milyar doların üzerinde kredi imkanı sağladı.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, anlaşmanın Adalet Bakanı Nasreddin Abdulbari ile Hartum’da bulunan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin arasında imzalandığı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump geçtiğimiz aylarda bir dizi Arap ülkesi ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzelmesi için arabulucuk yapmış ve bu ülkelere bazı imtiyazlar tanıyarak ilişkilerin düzelmesini kabul etmelerini sağlamıştı.

Sudan’ın da İsrail’le ilişkileri normalleştirme kararı aldığı iki ay önce Başkan Trump tarafından duyurulmuştu. Sudan’dan önce Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas da İsrail ile diplomatik anlaşmalar imzalamıştı.

İbrahim Anlaşmaları Trump’ın Orta Doğu politikasındaki en büyük başarısı olarak nitelendirilse de anlaşmayı imzalayan ülkelerin coğrafi olarak İsrail’den uzak ülkeler olması bunun Arap ülkeleri ve İsrail arasındaki krizin çözümüne katkısının sınırlı olacağı da dillendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı