HABERLER

Kenya’daki AVM saldırısı: Ölü sayısı 68’e çıktı

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Eş-Şebab örgütünün üstlendiği saldırının ardından Westgate alışveriş merkezindeki bin kadar kişinin kurtulmayı başardığını söyledi. Kenya lideri 10 ila 15 saldırganın hala binada bulunduğunu ve bir noktada sıkıştırıldıklarını belirtti. Kenyatta, “Profesyonel birlikler olay yerinde, bu teröristleri umduğumuz gibi etkisiz hale getirme şansımız yüksek” dedi. Uhuru Kenyatta kendi yeğeni ve nişanlısının da ölenler arasında olduğunu vurguladı.

Alışveriş merkezinde rehin alınan ya da militanlardan kaçan kaç sivilin mahsur kaldığı ise bilinmiyor. Binada ve etrafındaki yoğun güvenlik önlemleri sürerken, içeriden hala silah sesleri geliyor. Eş-Şebab eylemin Kenya’nın Somali’deki askeri operasyonlarına misilleme olarak yapıldığını belirtti. Somali’de 2011’den bu yana savaşan 4 bin kadar Kenya askeri bulunuyor.

Eş-Şebab, ellerinde 36 rehine olduğunu söylüyor ancak bu bilgi bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor. Saldırı, Ağustos 1998’de ABD Büyükelçiliği’nin bombalı saldırıya uğramasından bu yana Kenya’da yaşanan en kanlı eylem olarak tanımlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı