DÜNYAHABERLER

Keşmir’de Ölü Sayısı 90’a Ulaştı

Hindistan kontrolü altındaki Keşmir’de devam eden çatışmalarda, bu ülkenin askerleri halkın protestolara yeniden başlamasıyla birlikte bir genci daha öldürdü ve protestolarda ölenlerin sayısı 90’a ulaştı.

Keşmir’in çeşitli şehirlerinden çok sayıda kişi Pakistan bayrakları taşıyarak, Hindistan aleyhinde sloganlar attılar.

Srinagar, Pahalgam, Ganderbal, Bandipur, Kupwara, İslamabad, Bijbehara, Baramulla, Sopore, Palhalan, Patan, Paluma, Shupiyan, Kulgam şehirlerindeki ve diğer bölgelerdeki halk, Hindistan’ın Keşmir’de işlediği cinayetlere karşı protesto düzenledi.

Protestocular ellerinde Pakistan bayraklarıyla, özgürlük, Pakistan ve aynı zamanda Hindistan aleyhinde sloganlar attılar.

Bu protestolar şiddete dönüştü ve Hindistan Kuvvetleri protestocuları ayırmak için havaya ateş açtı ve göz yaşartıcı bomba kullandı ve 200 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Bazı haber kaynakları yaralıların durumunun ağır olduğunu belirtti.

Hal bölgesinde Pulumara kasabasında yaralanan Şakel Ahmet Ganayi hayatını kaybetti.

Keşmirli genç Şakel Ahmet’in de hayatını kaybetmesiyle birlikte, protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 90’a ulaştı.

Keşmir’deki çatışmalar 8 Temmuz Cuma günü ayrılıkçı grup Hizb’ul Mücahidin’in 22 yaşındaki lideri Burhan Vani’nin Hindistan askerlerinin sıktığı kurşunla öldürülmesinin ardından şiddetlendi ve Burhan Vani’nin ölümüyle birlikte protesto dalgası başladı.

Keşmir 69 yıldır Hindistan ve Pakistan arasında çatışmaların merkezidir. Her iki ülkede Keşmir’in tamamının sahibi olduğunu iddia etmektedir ama ülkenin bir kısmı Pakistan’ın bir kısmı da Hindistan’ın kontrolü altında bulundurmaktadır.

Hindistan ve Pakistan 2003 yılında Keşmir’de ‘Kontrol Hattı’ isimli anlaşmaya bir yıl süren barış görüşmelerinin ardından başladılar.
Keşmir’de son yirmi yıldır süren çatışmalarda şimdiye kadar binlerce kişi hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı