DÜNYAİNSAN HAKLARISuriye

Kıbrıs’taki İngiliz üslerinde ABD ve Fransa’nın hazırlıkları dikkat çekiyor

Suriye’ye yönelik askeri müdahale hazırlıkları çerçevesinde, Kıbrıs’taki İngiliz üslerinde ABD ve Fransa’nın hazırlıkları dikkat çekiyor.

Bu çerçevede İngiltere’nin ülke dışındaki en büyük askeri üslerinin bulunduğu Kıbrıs’a, ABD savaş uçakları konuşlandı. Bunun yanı sıra Fransız donanmasına bağlı bir fırkateyn de 200 personelle İngiltere’nin Dikelya üssüne demirledi.

ABD ve Fransız kuvvetlerinin İngiliz üslerine konuşlanması, müdahalenin ilk etabında bu 3 ülkenin kritik rol oynayacağı yönündeki tahminleri güçlendiriyor.

İngiliz üslerindeki hareketliliğe dikkat çeken Rum medyası, “ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’yi vurmaya hazır” ifadelerini kullandı.

Medyada yer alan haberlerde, Suriye’nin İngiliz Ağrotur üssüne yönelik muhtemel füze saldırısına karşı erken uyarı ve savunma sistemlerinin hazır hale getirildiğine işaret ediliyor.

Bu çerçevede Fransız hava kuvvetlerine bağlı iki casus uçağıyla ABD savunma birimleri de Ağrotur’da hazır bekletiliyor.

Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, Doğu Akdeniz’deki savaş hazırlıklarının doğal olduğunu söyledi. Rum bakan, Suriye’ye yönelik olası harekatta, Kıbrıs’tan füze atışı yapılmayacağını öne sürdü.

Ekonomisi büyük ölçüde turizme bağlı olan Kıbrıs’ta, İngiliz egemen üslerinin varlığı endişe yaratıyor. Ülke tarihindeki en büyük ekonomik kriz nedeniyle Rum yetkililer, art arda açıklamalar yaparak turizm gelirlerindeki olası düşüşü önlemeye çalışıyor.

Rum hükümet sözcüsü, Kıbrıs’ın turistler için güvenli bir bölge olduğunu belirterek, Suriye ve İngiliz uçaklarının ada üzerinde muharebe yaptıkları yönündeki İngiltere kaynaklı haberlerin abartılı olduğunu söyledi.

Rum sözcü, Suriye’ye yönelik müdahalede Kıbrıs’ın mevzi konumunda olmayacağına dair soruna yön veren taraflardan net güvence alındığına vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı