KÜLTÜR & SANATSuriye

Kimseye Tabi Olmayan Özgür ve Direnişçi Bir Suriye İstiyoruz

 Başbakan Vail el-Halaki; Suriye’deki iç diyalogun, Suriyeli kanların akıtılmasına ve altyapının sabote edilmesine son vermenin temel yöntemi ve ülkenin tanık olduğu krizin siyasi çözümüne temel girişi temsil ettiğini belirtti.

Halk Meclisinin birinci yasama döneminin dördüncü olağan devresinin ilk oturumunda yaptığı konuşmada; kabine olarak ulusal projenin açık ve net olduğunu belirtti. Bu projede demokratik, çok partili sisteme sahip, özgür, egemen, bağımsız ve direnişçi bir Suriye idealinde olduğunu belirten Halaki; kimseye tabi olmayan ve kimseye bağlı olmayan bir Suriye istediklerinin altını çizdi.

Başbakan Halaki; kabinenin, ulusal diyalog konferansına hazırlık olarak muhtelif siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel, sendikal ve sivil toplum kurumlarıyla temaslarını sürdürdüğüne işaret etti.

20130515-160622.jpgSuriye’deki krizin sonlandırılması ve siyasi çözümün sağlanması amacıyla uluslararası bir konferansın düzenlenmesine ilişkin Rusya ve ABD dışişleri bakanları arasında sağlanan uzlaşmanın kabine tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden Halaki; Suriye’nin konferansa davet eden devletlerle ulusal değerlerle çelişmeyecek şekilde sorumlu bir katılım sağlayacağını söyledi.

Başbakan Halaki; özel olarak Suriye genel olarak da tüm Arap ve uluslararası düzeyde son günlerde hızlı değişimlerin kaydedildiğine dikkat çekerken, son günlerdeki gelişmelerin Suriye’nin devlet , halk toplum ve altyapı olarak hedef alınmasında uluslararası çevrelerin oynadıkları rolün kanıtlandığını söyledi.

Konuşmasında son günlerde Suriye’de kimyasal silahlar dosyası, İsrail’in Suriye’ye saldırıları ve Türkiye’nin Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı terör eylemlerine ilişkin gelişmelere işaret eden Halaki; tüm bunların Suriye’ye karşı komplocuların yaşadıkları ciddi karmaşıklığı yansıttığını ekledi.

Halaki; Filistinlilerin zorla evlerinden tehcir ettirilmeleriyle bilinen ‘Nekbe’nin’ 65 yıl dönümüne işaret ederken, bu acının Filistinlilere, Araplara ve Müslümanlara olumsuz etkilerine dikkat çekti. Nekbe’nin acısıyla Katar’ın, Filistin topraklarında Yahudi devletin ilanına hazırlık olarak öne koyduğu ‘toprak mübadelesi’ adlı planıyla yeni bir Belfor Deklarasyonu hazırlamaya çalıştığına dikkat çeken Halaki; bunun halkların iradeleri ve haklarını hafife almanın yanında çirkef bir suç teşkil ettiğinin altını çizdi.

Dünyada kimsenin İsrail işgali altındaki Filistin, Suriyeli Golan toprakları ve Lübnan topraklarından bir zerre bile ödün verme hakkına sahip olmadığına vurgu yapan Halaki; Suriye’nin Arap Birliğindeki gıyabını fırsat bilip bölgenin geleceğini kararlaştırabileceklerini düşünenlerin büyük evhamlara kapıldıklarını belirtti.

Başbakan Halaki Suriye’nin; milli kararın merkezi ve direnişin lideri olduğunu, kendi denklemini dayatan bir devlet olduğunun bazılarınca unutulduğuna işaret etti.

Suriye Filistin Halkını Mutlak Bir Şekilde Destekliyor

Oturumda okuduğu bildiride Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihad el-Lahham; bazı Arap hükümetlerinin uluslararası destekle Filistin Nekbe’sini pekiştirme ve meşruluk vermeye çalışmalarının, Filistin halkının kendi geleceğini belirleme hakkına büyük bir ihlal teşkil ettiğini belirtti.

Lahham bildiride; Filistinlilerin zorla evlerinden ve mülklerinden tehcir edilmeleriyle bilinen Nekbe’nin insanlık tarihinde bir ar lekesi olduğunu ifade etti.

Suriye halkının İsrail işgali altındaki Filistin’de içerde ve dışarda Filistin halkıyla dayanışmasının altını çizen Lahham; Suriye’nin mutlak bir şekilde Filistin halkına mutlak desteğini vurguladı.

Lahham; bazı Arap devletlerinin ‘barış girişimi’ yada ‘toprak mübadelesi’ adı altında sundukları planlarla Filistin’i satmaya çalıştıkları bir zamanda Suriye’nin Filistin halkının yanında olduğunu ve gasp edilen tüm haklarını geri almada Filistinlileri desteklediğini vurguladı.

Halk Meclisi Başkanı Lahham; Suriye halkının, Suriyeli Golan toprakları dahil olmak üzere işgal altındaki tüm Arap topraklarının kurtarılmasına dek direnişi destekleme kararlılık ve azminde olduğunun altını çizdi.

Bildirisinin bitiminde Lahham; işgal altındaki Golan toprakları ve Filistin’de yaşayan halkımızı selamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı