İNSAN HAKLARISon DakikaSuriye

Kimyasal Silahlara İlişkin Tüm Söylemler ABD ve Batının Yalanlarının Bir Parçasıdır

Sayın Cumhurbaşkanı! Fransa ve İngiltere’nin yanı sıra ABD Suriye’de kimyasal silahların kullanıldığına ilişkin kanıtlara sahip olduklarını söylüyor. Sizler de Halep haricinde BM güçlerine Suriye’ye giriş izni vermediğinizi söylemektesiniz. Bu konuda neler diyeceksiniz? Seklindeki Soruya Esad:

“İlk önce Beyaz Sarayın 150 kişiye ilişkin yaptığı açıklamalardan başlayalım. Askeri açıdan herkes biliyor ki; savaş esnasında klasik silahlar bir yıl boyunca değil de bir günde bu sayıda insanı katledebilir. Kitle imha silahları da bir anda yüzlerce hatta binlerce kişiyi öldürmek için kullanılır. Dolayısıyla klasik silahla öldürebileceğin bir sayı için kitle imha silahı kullanman mantıklı değildir..”

“ABD, Fransa, İngiltere ve Avrupalı kimi yetkililer; bizim bu silahları Suriye’nin bir çok bölgesinde kullandığımızı iddia ettiler. Bu silahların Suriye’de var olup olmadığını bir kenara bırakalım. Öyle ki bizler, bu silahlara sahip olduğumuzu yada olmadığımızı hiç bir şekilde ilan etmedik. Tüm bunları dikkate almaksızın; şayet ellerinde en ufak bir kanıt olsa bile bu kanıtı bağıra çağıra davullarla ilan edeceklerini düşünmüyor musun? Dahası bu sonuca götüren kanıt ve ispatları nerde? Tüm bu sözler gerçekten komik olmaya başladı..”

“Yalan söyledikleri ve kimyasal silahların gerçekte teröristler tarafından kullanıldığına kanıt olarak; BM’den teröristlerin Halep’te kimyasal silah kullandıklarını soruşturmak için heyet göndermesini talep ettiğimizde; bu talebi aksatan Fransa ve İngiltere oldu. Aksattılar, çünkü BM soruştrmacıları kimyasal silahların teröristler tarafından kullanıldığını deşifre edecek, Fransa ve İngiltere’nin yalan söylediklerini tamamen ortaya koyacaktı..”

“Bizler soruşturma komitesinin gelişini reddetmedik. Gelişlerini isteyen ve talep eden bizdik. Fakat onlar bu komitenin Suriye’nin her noktasına gitmesini Irak’ta bulunduğu çalışmaların aynısını Suriye’de yapmasını, uzmanlığı alanındaki davalara müdahale etmesini talep ettiler..”

“Biz, orduya sahip ve kimsenin bilmesine izin vermeyeceğimiz sırları olan bir devletiz. Ne Fransa, Ne İngiltere, ne BM ne de hiç kimsenin bu sırlarımızı bilmesine izin veremeyiz. Onun için de Halep olayı haricinde soruşturma yapmalarına onay veremeyiz..”Diye Cevap Verdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı