DÜNYAİNSAN HAKLARI

Kırgızistan, Avrasya Gümrük Birliği’ne katılmak istiyor

Kırgızistan başbakanı Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın üye olduğu Avrasya Gümrük Birliğine dahil olmak istediklerini açıkladı. Kırgızistan başbakanı birlik ülkeleriyle olan ticaret hacimlerini büyütmek istediklerini söyledi

Kırgızistan Başbakanı Coomart Otorbayev, Kırgızistan’ın Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu Avrasya Gümrük Birliği’ne acil üye olması gerektiğini söyledi.

Moskova ve Astana’daki çalışma ziyaretinin adından Bişkek’te basın toplantısı düzenleyen Başbakan Coomart Otorbayev, Kırgızistan’ın Rusya ve Kazakistan ile ticaret hacminin birer milyar doları aştığını hatırlatarak, halkın refahını yükseltmek, ekonomiyi kalkındırmak ve Gümrük Birliği üyesi ülkelerle ticaret hacmini yükseltmek için Gümrük Birliği’ne üye olunmasının şart olduğuna işaret etti.

Hükümet olarak ülkeyi Gümrük Birliği’ne götürecek yol haritası üzerinde çalıştıklarını kaydeden Otorbayev, yol haritasını mayıs ayı sonunda Gümrük Birliği üye ülkeleri tarafından kabul görmesi halinde meclisin onayına sunacaklarını ifade etti. Otorbayev, birliğe üyelik süreci ile ilgili olarak, halkın ve meclisin yol haritasının kabul edilmesi durumunda bir yıl sonra birliğin resmi üyesi olabileceklerini kaydetti.

Birliğin siyasi olmadığını savunan Otorbayev, Kırgızistan ekonomisinin büyüdüğünü ve bu nedenle sınırlarında ciddi sorunlarla karşılaştıklarını belirtirken, “İşadamlarımız, Çin’den Gümrük Birliği’ne mal sokmak için iki defa gümrük vergisi ödüyor. Biri Kırgız-Çin sınırında, ikincisi Kırgız-Kazak sınırında. Önceden sadece Kırgız-Çin sınırında vergi ödeniyordu” dedi.

Bu arada, Bişkek’teki en büyük açık pazarlardan olan Dordoy Pazarı Sendikası yetkilileri, düzenledikleri basın toplantıda, Kazakistan’ın mallarını kabul etmediğini, bu nedenle binlerce iş sahibinin iflasın eşiğinde olduğunu bildirerek, hükümetten birliğe acil girmesini istedi. Sendika yetkilileri, aksi taktirde gösteriye çıkacakları uyarısı yaptı.

Kazakistan’ın güneyindeki Almatı ve Jambul eyaletlerinde yaşayan vatandaşlar özellikle, kırtasiye, otomobil parçaları, tamirat, inşaat malzemeleri ve ürünleri, kıyafet ve temel gıda ürünlerin ucuzluğu nedeniyle bugüne kadar Kırgızistan’daki pazarları tercih ediyordu. Ancak son iki yıldır Kazakistan’ın gümrük kapılarında yolcu ve mal geçişlerinin kontrolleri ağırlaştırılması üzerine iki gümrük kapısında Çin’den gelen ve Kırgızistan’da üretildiği ifade edilen malların az miktarda olsa dahi Kazakistan’a sokulmasına izin verilmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı