DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Kırım’da Rus askerler Müslümanların evlerini basıyor

Müslümanların evlerine yapılan baskınlar kırım’ın Yedikuyu bölgesine taştı

Rusya kontrolündeki Kırım’da Müslümanların evlerinde yapılan aramalar devam ediyor. Bu kez silahlı kişiler, Yedikuyu (Lenino) bölgesi Akmanay (Kamenskoye) köyünde ikamet eden Ametovlar ailesinin evinde arama yaptı.

Ondan fazla silahlı kişinin,10 Eylül tarihinde evine girdiğini anlatan aile reisi İdris Ametov, yaptığı açıklamada, “Beni yere yatırdılar, küçük oğlumu kelepçelediler ve arama emrini ibraz ederek aramayı gerçekleştirdiler” dedi.

Aramanın yapıldığı sırada evde, tanık olarak silahlı insanların davet ettiği iki kadın bulunduğunu ifade eden Ametov, “Bağımsız tanıkları davet edilmesini rica ettim, ama bunu reddettiler” diye anlattı.

Silahlı kişilerin silah ve uyuşturucu aradıklarını belirten İdris Ametov, “Müslüman’ın Kalesi” gibi dini kitapların, kızının iki diz üstü bilgisayarı ve telefonunun incelendiğini ve arama sırasında evde bulunan 6 aile mensubunun parmak izlerinin alındığını bildirdi.

Benzer aramanın yeğeninin evinde de yapıldığını açıklayan İdris Ametov, “Yeğenim gözaltına alındı, ama o evinde av tüfeği bulunduruyordu” diye kaydetti ve tüfeğin büyük ihtimalle ruhsatsız olduğunu ekledi.

Ametovlar ailesinin evinde yapılan arama ardından silahlı insanlar İdris Ametov’un küçük oğlu 27 yaşındaki Eren Ametov’u gözaltına aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı