DÜNYA

Koronavirüsün yayılmasını sağlayan proteinin yapısı çözüldü

Bilim insanları, ilk olarak Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp dünyaya yayılan koronavirüsün (Kovid-19) insan hücrelerine tutunmasını ve yayılmasını sağlayan “çivi proteini” adı verilen enzimin yapısını çözmeyi başardı.

Koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 238’e yükselirken, İran’da 2 kişinin koronavirüsten dolayı yaşamını yitirmesinin ardından Irak, İran ile olan tüm bağlantılarını kesme kararı aldı. Öte yandan, koronavirüs için dünya çapında çalışan uzmanlar ölümcül salgının tedavisi için çok önemli bir buluşa imza attı. Henüz belirli bir tedavisi bulunamayan koronavirüs için yapılan çalışmalarda önemli bir sonuca varıldı.

‘ANAHTAR’ ENZİMİ BULDULAR

“Livescience” internet sitesinde yer alan habere göre, ABD’nin Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar, Kovid-19’un genom haritası kullanılarak üretilen numuneler üzerine yaptıkları çalışmada koronavirüsün insan hücresine nüfuz etmesini sağlayan “anahtar” enzimi tespit etti.

Koronavirüs numunesini laboratuvar ortamında insan hücreleriyle birleştiren araştırmacılar, krojenik elektron mikroskopisi adı verilen yöntemle hücreleri eksi 150 derecede soğutarak etkileşim halindeki enzimlerin kristalize olmasını sağladı.

Bu yolla koronavirüsün bulaşıcılığını sağlayan çivi proteinin haritasını çıkaran araştırmacılar, aynı zamanda insan hücresinde hangi enzimin koronavirüsün tutunmasını sağladığını da keşfetti.

SARS’TAN 10-20 KAT DAHA SIKI BAĞLANIYOR

“Angiotensin Dönüştürücü Enzim 2” (ACE2) adlı protein enziminin, koronavirüse hücre kapısını açan “kilit” işlevi gördüğü belirlendi. Araştırmacılar, aynı enzimin, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromuna (SARS) yol açan koronavirüs için de alımlayıcı rol üstlendiği ancak Kovid-19’un hücreye SARS’tan 10 ila 20 kat daha sıkı bağlandığına dikkati çekti.

Çivi proteininin yapısının çözülmesinin koronavirüse karşı aşı geliştirme çabalarına hız kazandırması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı