DÜNYAFilistinİNSAN HAKLARI

Korsan İsrail yine Filistinlilerin evlerini yıktı

Korsan İsrail askerleri, Batı Şeria’nın güneyindeki El-Halil kentinde Filistinlilere ait iki evi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıktı

İsrail askerlerinin, Batı Şeria’nın güneyindeki El-Halil kentinde Filistinlilere ait iki evi yıktığı bildirildi.

Görgü şahitlerinden alınan bilgiye göre İsrail askerleri, El-Halil kentinin “el-Urub” köyüne buldozerlerle girerek, Batı Şeria’daki “C” bölgesinde ruhsatsız inşa edildiği iddiasıyla iki evi yıktı.

İsrail askerlerinin Urub köyüne düzenlediği baskın nedeniyle evlerin yıkımına tepki gösteren onlarca Filistinli ile İsrail askerleri arasında arbede yaşandı. Askerlerin plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığı olaylarda, çok sayıda kişi plastik mermiyle yaralandı. Onlarca Filistinli atılan göz yaşartıcı gazdan etkilendi.

Urub köyü sakinleri, yıkılan evlerin 2008 yılında beton ve tuğladan yapıldığını belirtti.

İsrail ve Filistin yönetimi arasında 1995′te imzalanan ikinci Oslo Anlaşması gereğince, Batı Şeria A, B ve C bölgeleri olmak üzere üçe ayrıldı. Batı Şeria’nın yüzde 18′ini temsil eden A bölgesinin yönetimi idari ve güvenlik anlamında Filistin’e, yüzde 21′lik alanını kapsayan B bölgesinin idari yönetimi Filistin’e, güvenliği ise İsrail yönetimine bırakılırken; yüzde 61′ini kapsayan C bölgesinin idari ve güvenlik yönetimi ise İsrail’e verildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı