DÜNYAİNSAN HAKLARIKÜLTÜR & SANATTEKNOLOJİ

Korsan İsrail’e akademik boykot başladı

ABD’nin en üst bilimsel araştırma konseyi Amerikan Araştırmaları Derneği’nin İsrail’e yönelik akademik boykot kararı yürürlüğe girdi

Amerika Birleşik Devletleri’nde akademik araştırmalar konusundaki en büyük bilimsel derneğin geçtiğimiz haftalarda oybirliğiyle aldığı İsrail yüksek öğrenim kurumlarına yönelik boykot kararı uygulanmaya aşlandı.

ABD’den yıllık 3 milyar dolarlık bilimsel araştırma fonu aktarılan İsrail’e yönelik bu boykot kararına Amerikan Araştırmaları Derneği Ulusal Konseyi’nin verdiği destek, küresel Filistin dayanışma hareketinin aktivistleri için önemli bir sembolik zafer olarak niteleniyor.

İsrail kurumlarını boykota verilen desteği “bir etik duruş, maddi ve sembolik bir eylem biçimi” olarak niteleyen ASA, boykota destek veren en büyük akademik derneklerden biri..

Boykot kapsamında ASA üyesi akademisyenler işgal suçuna iştirak eden İsrail üniversiteleri ile çalışmayacak, üniversiteler arasında “kurumsal işbirliği” kurulmayacak. Boykot “bireysel olarak İsrailli akademisyenler” yerine kurumları kapsayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı