HABERLERSuriye

Kudsiye Kenti Teröristlerden Temizlendi / 4 Türk Öldürüldü

Şam’ın Kudsiye kenti zorla giydirildiği terör giysisinden arındırılarak istikrar, güven ve sevgi giysisine Suriye silahlı kuvvetlerinin silahlı terör gruplarının çoğunu ortadan kaldırması ardından yeniden büründü.

Suriye ordusunun 3 gün süren operasyonları sonucu terör yuvaları yıkılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi birçoğu da tutuklandı. Bununla birlikte operasyonlarda havan topları dahil büyük miktarda silah ele geçirildi.

Sakinlerinin evlerini zorunlu olarak terk etmek zorunda kaldığı Sevra caddesinde yankılanan tetikçilerin kurşunları duvarları delip geçerken ordumuzun kahraman askerleri kiralık katillerin çevre semtlerde attıkları havan toplarıyla alevlendirdiği kinci ateşi söndürmeyi başardı.

Kiralık teröristler etkisiz hale getirilmeden önce, kinlerinin izlerini, devlet kurum ve daireleri, vatandaşların özel mülkleri üzerinde bırakırken Kudsiye Belediye binası, sağlık ocağına saldırarak özel araçları kırdı. Bununla yetinmeyerek kaçarken evleri ve işyerlerini soyarak öfkelerini kent ortasındaki el-Ömeri camisini yakarak söndürmeye çalıştı.

Silahlı kuvvetlerin güvene kavuşturduğu kentte silahlı terör gruplarının kaçırdığı ve teröristlerin barınak olarak kullandığı bir bodrumda tuttuğu vatandaşlar özgürlüklerine kavuşturdu.

Kaçış yolu bulamayan teröristler evlerin birinde açtıkları tünellerle çevredeki bostanlara kaçmaya çalıştığı ve silahlı kuvvetlerimizin bu çabalarını boşuna uğratarak sonlarını getirdiği öğrenildi.

Semt sakinleri teröristlerin vahşi terör yöntemlerini ve suçlarını anlatırken ordunun kente girip güven ve huzura kavuşturmasından duydukları mutluluğu ifade etti.

Kudsiye kenti huzur, güven ve istikrarına yeniden kavuşurken sakinleri doğal yaşamlarına yeniden dönmeye hazırlanıyor.

Terör Saflarında Can ve Mal Kayıpları Artıyor

Suriye ordusunun nitelikli operasyonları kapsamında Halep’in Ferdus semtindeki el-İşaret bölgesi, Bustan el-Paşa’daki Uruba Kulübü yakınlarında ve Şehy Hızır bölgesinde terör karargâhlarını hedef alarak Duşka yüklenen 3 aracı ve birçok teröristi etkisiz hale getirdi.

Diğer yandan silahlı kuvvetlerin nitelikli bir operasyonda, Duşka monte edilen 2 araçla birlikte Mercedes marka 7 aracı Bustan el-Kasr’daki el-İşarat bölgesinde içindeki teröristlerle tahrip ederken aralarında 4 Türk’ün bulunduğu birçok teröristi öldürdü.

Halep’teki el-Kurum Bölgesinde havalimanı yolunda nitelikli bir operasyon gerçekleştiren silahlı kuvvetler; duşkalarla donatılmış 6 aracı içlerindeki teröristlerle birlikte etkisiz hale getirdi.

Halep’ten SANA’ya konuşan bir kaynak; silahlı kuvvetlerin Şeyh Sait Bölgesinde vatandaşlara ve mülklere saldıran teröristlerle çatışmaya girdiklerini ifade ederek çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüğünü söyledi.

Silahlı Kuvvetlerine bağlı bir birlik, Şam Kırsal kentinin el-Hame semti Haburi Mahallesinde patlayıcı madde yapılan atölye ile bir kaç adet havan topu ele geçirdi.

Diğer yandan silahlı kuvvetlere tabi başka bir birlik, Halep kırsalında Andan-Hreytan yolu üzerinde Duşka monte edilen 9 araçla birlikte silah yüklü bir traktörü tahrip etti. Bununla birlikte silahlı kuvvetlerine bağlı birlikler, el-Muadi bölgesindeki Ömer Bin Abdilaziz Hastanesi ve Cendul Bulvarındaki Kraş Fabrikası yakınlarında, Halep kırsalındaki Darat Ezza bölgesinde terör karargâhlarını hedefleyerek çok sayıda teröristi öldürüp yaraladı.

Suriye ordusuna bağlı bir başka birlik ise Maarratu Artik- Babis yolu üzerinde Duşka monte edilen 8 aracı içindeki teröristlerle tahrip etti.

Şam Kırsalındaki Teröristlere Ait Bir Tünelde Uyuşturucu Bulundu

Suriye ordusu; Şam kırsalına düşen Kudsiye Semtinde silahlı terör gruplarını takibi sırasında el-Ömeri Camisinden Kudsiye kırsalında bulunan Barada Bira Fabrikasına kadar uzanan ve teröristlerin silah, teçhizat ve uyuşturucu maddeleri depolamak için kullandıkları bir tünel keşfetti.

Askeri bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada; tünel içinde her biri 50 kg ağırlığında olan 3 patlayıcı düzeneği, kullanıma hazır onlarca Molotof kokteyli ve bir miktar uyuşturucu bulunduğunu ifade ederek, silahlı kuvvetlerin Kudsiye’deki ana yol civarındaki mahallelerden birinde saha hastanesi ve terör grupları için komuta merkezine dönüştürülen iki ev bulduklarını ekledi.

Homs’ta Saldırganlara Karşı Koyuldu

Güvenlik birimleri Homs Kırsalına düşen Şbeyna Köyüne teröristlerin açtığı ateş sonucu şehit düşen yaşlı bir vatandaşın cenaze törenine saldıran silahlı bir terör grubuna yönelik operasyon düzenledi.

SANA’ya açıklama yapan resmi bir kaynak; operasyon sonucunda cenaze törenine ateş açan çok sayıda teröristin ölü ve yaralı olarak ele geçirildiğini söylerken, teröristlerin silahlarına el konduğunu ekledi.

Kaynak; teröristlerin şehit cenazesine saldırıları sonucunda 4 vatandaşın şehit düştüğünü ekledi.

Silahlı kuvvetlerin Homs kırsalına düşen Deyr Bealbe Bölgesinde saldırgan teröristlere karşı koyarak büyük bir kısmını ölü ve yaralı düşürdü.

Homs kırsalına düşen Tıyba Köyü ve Teldo Beldesinde vatandaşlara saldıran ve dehşet estiren teröristlere karşı koyan silahlı kuvvetler bir çok teröristi etkisiz hale getirdi.

Ordu Homs iline tabi Ksayr kırsalında ise teröristlerin bir karargahını imha ederek bir çok teröristi etkisiz hale getirdi.

Homs’ta Kovuşturduğu Teröristleri Etkisiz Hale Getirdi

Öte yandan silahlı kuvvetlere bağlı bir birlik Homs kentindeki Bab Hud ve Bab Türkmen bölgelerinde silahlı bir terör grubunu kovuşturdu.

Resmi bir SANA muhabirine, silahlı terör grubuyla girilen çatışmada, onlarca teröristin öldürüldüğünü ve yaralandığını bildirdi.

Bununla birlikte silahlı kuvvetlerine bağlı bir başka birlik, el-Cura semtindeki el-Fetih camisi yakınlarında silahlı bir terör grubunu hedef alarak teröristlerin birçoğunu öldürmeyi başardı.

Öldürülen teröristlerin arasında Amir ve Beşir el-Nekdeli’nin kimlikleri belirlendi.

Hama’da Bombalı Araç Patlatma Girişimi Engellendi

Bu arada silahlı kuvvetlerimizi bağlı bir birlik Hama kırsalındaki Suran bölgesinin doğusunda bir teröristin asayiş güçleri bariyerini bomba yüklü bir araçla hedef alma girişimi engellendi.

Resmi bir kaynak SANA muhabirine, bir teröristin büyük miktarda patlayıcı yüklü Hyundai marka bir pikabı asayiş güçleri bariyerine doğru sürdüğünü, aracın bariyere ulaşmadan kurşunlanıp patlatıldığını bildirdi.

Kaynak, bunun sonucunda teröristin öldüğüne ve patlama yerinde maddi hasar oluştuğuna işaret etti.

Deyrezzor’da Teröristlerle Çatışan Silahlı Kuvvetler Silah Depolarını İmha Etti

Vatan ve vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlama sorumluluğu çerçevesinde silahlı kuvvetler Deyrezzor Kentinde terör, yıkım ve fesat estiren hain teröristlerle çatışmalara girdi.

Resmi bir kaynak; silahlı kuvvetlerin Kentin Muvazzafin, Cbeyle, Beacin ve Reşdiye semtlerinde vatandaşlara ve mülklere saldıran teröristlerle sıcak temasa girerek çok sayıda teröristi ölü ve yaralı düşürdüklerini belirtti. Kaynak öldürülen teröristlerin arasında ‘el-Kadisiye Tugayı’ adında bir terör grubunun ele başı olan Maahmut el-Etman’ın kimliğin tespit edildiğini ekledi.

Öte yandan silahlı kuvvetler kentin Hamidiye Semtindeki Merkez Parkı yakınlarında teröristlere ait bir silah ve mühimmat deposunu yerle bir etti. Operasyonda onlarca terörist ölü ve yaralı düşerken bir çok terörist silahını bırakarak kaçtı.

Resmi kaynak; bomba imha ekiplerinin teröristler tarafından sivil yerleşim evlerine ve yollarda yerleştirdikleri bir çok bomba düzeneğinin bomba imha ekipleri tarafından etkisiz hale getirildiklerini söyledi. Evlerde terör barınaklarının da bulunduğunu söyleyen kaynak, bu barınaklarda çalıntı tıbbi teçhizatlar ve ilaçların bulunduğunu ekledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı