DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZ

Kudüs’te Türkiye,İsrail Toplantısı

Türkiye ve korsan İsrailli yetkililer, Mavi Marmara baskınıyla ilgili tazminat ödemesinde izlenecek yolun belirlenmesi amacıyla Kudüs’te biraraya geldi. Görüşmede tarafların taslak metinde mutabık kaldığı, ihtiyaç duyulması halinde bir sonraki görüşmenin Türkiye’de yapılacağı belirtildi.

Türkiye ile İsrail, Mavi Marmara baskınıyla ilgili 22 Nisan’da yapılan ilk görüşmenin ardından dün Kudüs’te biraraya geldi.

Görüşmeye Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki heyet, İsrail adına ise Başbakan Benyamin Netanyahu’nun danışmanı ile Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı katıldı.

Görüşmede tarafların taslak metninde mutabık kaldığı belirtildi.

Görüşme sonrası İsrail basınında yer alan haberlerde baskında hayatını kaybedenlerin ailelerine 100′er bin dolar verileceği belirtildi.

Haberlere göre sadece hayatını kaybedenlerin yakınlarına değil yaralananlara da tazminat ödenmesi gündemde.

Tazminatların ise İsrail tarafından doğrudan ailelere verilmeyeceği, oluşturulacak bir fon üzerinden Türk yetkililerce ödeme yapılacağı belirtiliyor.

Ancak İsrailli komutanlar hakkında Türkiye’de açılan dava tartışma konusu olmaya devam ediyor.

İsrail, askeri yetkilerinin ceza almaması için üzerinde uzlaşılan mutabakat metninin uluslararası bir anlaşma olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmesini istiyor.

Bu adımla İsrailli askerler hakkında açılan ceza davasının düşeceği belirtiliyor.

İhtiyaç duyulursa, görüşmelerin 3. turu Türkiye’de yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı