HABERLER

Kürt Yönetimi Türkiye Üzerinden İhracata Başladı

Bağdat’a bağımlı olmak istemeyen Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin ilk kez kendi adına dünya pazarlarına Türkiye üzerinden ham petrol ihracatına başladı.

 Sektör kaynakları, ham petrol ve küçük miktarlarda da kondensat ihracatının, ekonomik bağımsızlığı giderek gelişen Kuzey Irak’ın Bağdat’la arasındaki sorunun çözülememesiyle yaşadığı sıkıntıyı yansıttığını kaydederlerken bu gelişme Irak’ın tüm petrol kaynakları üzerinde tam yetkiye sahip olan merkezi Bağdat yönetimini zor durumda bırakıyor.

 Her ne kadar ihraç edilen petrol miktarı küçükse de, sanayi kaynakları, mali açıdan Bağdat’a bağımlı olmak istemeyen KRG için bu işlemin önemli bir sembolik nitelik taşıdığını vurguladılar.     Sektör ve taşımacılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre Kuzey Irak’tan gelen ilk ihraç petrolü, karadan kamyonlarla Mersin limanına taşındı.

 Genel Energy  Başkanı Mehmet Sepil, “Kürt Bölgesel Yönetimi Tak Tak sahasından  ham petrol ihracatına başlamamıza izin verdi” dedi.

 KRG’nin Ekim ayında kamyonla bir Türk limanına sevk ettiği hafif petrol kondensat ürününün de buradan bir aracı eliyle satıldığı biliniyor. Kürt Yönetimi’nin artık kondensat ürününün yanı sıra ihracatına başladığı ham petrolün çıkarıldığı Tak Tak sahasında, Londra borsası şirketlerinden olan Genel Energy’nin hisseleri var.

 Bir nakliye kaynağı, yeni bir parti kondensat ürününün çok yakında açılacak bir ihaleyle satılmaya hazır olduğunu söyledi. Bağdat hükümetinin petrol ödemelerini yapmamasına tepki gösteren Kürt Yönetimi, ürettiği petrolün merkezi hükümetin denetiminde olan Ceyhan boru hattından sevkini geçen ay durdurmuştu.

 Sanayi kaynaklarına göre, Khor Mor doğalgaz sahasından Türkiye’ye günde 150,000 varillik kondensat sevki yapılabiliyor. Tak Tak’tan gelen ham petrol sevkiyatı da şimdilik benzer küçük miktarlarda. Buna karşılık Türkiye de yakıt sıkıntısı çeken Kuzey Irak’a rafine edilmiş ürünler gönderiyor.

 Son bir buçuk yıl içine Kürt Yönetimi’nin Chevron  ve Exxon  gibi yabancı petrol şirketleriyle ikili sözleşmeler imzalaması Bağdat’ın tepkisini çekti. Kuzey Irak yönetiminin, yabancı şirketlere Bağdat’tan daha kârlı üretim paylaşma koşulları ve daha iyi çalışma olanakları sağladığı bildiriliyor.

 KRG ise, yabancı şirketlerle sözleşme yapma hakkının, 2003 yılında Saddam Hüseyin iktidarının devrilmesinden sonra hazırlanan yeni anayasada yer aldığını savunuyor.  Buna karşılık Bağdat yönetimi de geçen ay Kuzey Irak’ın, Eylül’de taahhüt ettiği petrol miktarını ihraç etmediği gerekçesiyle, buradaki şirketlere ödeme yapmayı durdurmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı