DÜNYAHABERLERSuriye

Kusayr’daki Durum “İsrail” Ordusunu Kaygılandırıyor

Çarşamba günü Suriye Ordusu’nun Kusayr’da elde ettiği zaferin, “İsrail” üzerinde ciddi yankı uyandırdığı ve “İsraillileri” korkutup endişelendirdiği belirtiliyor.

3 Haziran Pazartesi günü İsrail Savaş Bakanı Moşe Yaalon, İsrail parlamentosunda yaptığı açıklamalarda Suriyeli isyancıların Şam’ın halen dört bölgesini kontrol altında tuttuğu bilgisini aktarırken, DEBKAfile sitesi “Suriye başkentindeki savaşın neredeyse sona erdiğini” söylemişti.

Debka’daki haberde, “direnişin çembere alınmasının ardından, Beşer Esad’ın ordusu esas itibariyle destansı bir zaferle şehrin kontrolünü tekrardan ele geçirdi. İsyancılar, bu çember içerisindeyken gelişigüzel ateş etmekten daha fazlasını yapamaz. İsyancılar, havalimanı ve Suriye’nin büyük hava üssünün yakınında bulunduğu şehir merkezine daha fazla baskın yapamaz ve tehdit oluşturamaz” denilmişti.

Debkafile’in askeri kaynaklarının raporuna göre, Salı günü itibariyle, Esad Ordusu, başkentin bütün bağlantı yollarını ve batıdaki bölgelerini kontrol altına aldı ve muhalifleri, Şam’ın batısındaki bölgelerde Zabadni bölgesine hatta oradan da Lübnan sınırına kadar çekilmeye zorladı.

 Debkafile sitesi, İsrail Ordusu’ndan üst düzey yetkililerin Moşe Yaalon’u meclise yanlış istihbarat sunduğu gerekçesiyle çok ciddi eleştirilere tabi tutuklarını aktararak, Knesset Dışilişkiler ve (Savaş) Komitesi’nin mevcut süreçte İsrail ordusunun kusurlu istihbarat bilgileri üzerinden harekete geçme ihtimali üzerine korku ve endişeye kapıldığını belirtti.

İstihbarat kaynaklarının komiteden aktardıkları bilgiye göre “bu tür yalan yanlış haberlerin hatalı kararlar alınmasına sebebiyet verebileceği” belirtildi.

Bilindiği üzere, İsrail’in, Hizbullah’a yapılacak muhtemel silah transferlerini hedef alma bahanesiyle Suriye topraklarına yaptığı son saldırıdan sonra İsrail kendisini beklenmedik sürprizlere açık hale getirmişti.

Debka’da yer alan ifadelerde, Suriye savaşının Hizbullah’ı zayıflattığı öngörüsünün tutmadığı belirtilerek, yapılan bu hesabın İsrail’i, Hizbullah’ın askeri güçlerinin Suriye’ye sızmasını engellemekten alıkoyduğunu belirtti. Söz konusu süreçte muhaliflerin yaşadığı mağlubiyetlerin İsrail’in hatasını kanıtladığı ifade edildi.

Ayrıca Debkafile, “İsrail” Ordusu’nun Suriye’nin Golan tepelerindeki yeni askeri sıkıntılara adapte olmaya mecbur olduğunu, çünkü direniş eksenine bağlı güçlü birliklerin Golan’ı hedef alacak operasyonların hazırlığı içerisinde olduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. EY ZALİM İSRAİL…….. Allah ordusunun o yılan başını ezeceği günler İnşallah yakındır. Bekle bizde beklemekteyiz.

  2. Korkunun ecele faydasi yok Siyonist israil , Zuhurla Birlikte geliyoruz Insaallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı