DÜNYAIrakMEDYA ANALİZ

Kuzey Irak’taki satılmış yöneticiler fitne çabalarını sürdürüyor

Irak Kürdistan Demokrat Partisi Sözcüsü Muhammed Ali Yasin, IŞİD’le savaşta Peşmerge güçlerini Irak için kurban etmeyeceklerini söyledi.

Kurdpress haber ajansına demeç veren KDP Sözcüsü Muhammed Ali Yasin, Irak-Şam-İslam Devleti (IŞİD) adlı örgütün son saldırıları üzerine Peşmerge güçlerinin Kürdistan Bölgesi dışındaki yerlere gönderilip gönderilmeyeceği konusunda açıklamalarda bulundu.

Muhammed Ali Yasin, “Irak merkezi hükümetinin geçen yıllar boyunca Peşmerge güçlerine yapmadığı zulüm kalmadı. Silah ve teçhizat vermedi, maaşlarını ödemedi. Şu an Peşmerge güçleri, şimdi kendilerine düşmanlık edenler için kendisini kurban etmek mecburiyetinde değil” dedi.

Peşmerge güçlerinin Irak ordusu ile IŞİD arasındaki savaşa asla karışmayacağını belirten Muhammed Ali Yasin, Erbil’in destek göndermek için Bağdat’ın Kürdistan Bölgesel Yönetiminden resmi talepte bulunmasını beklediğine dair haberlerle ilgili olarak da “Biz, savaş bölgelerine Peşmerge göndermek için Irak merkezi hükümetinden talep veya emir bekliyor değiliz. Peşmerge güçleri yalnızca bir kişiden yani Sayın Barzani’den emir alır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı