HABERLER

Kuzey Kore’den sert çıkış: Savaş nedeni

Kuzey Kore, New York’ta geçtiğimiz günlerde toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin oy birliğiyle onayladığı yaptırımları savaş nedeni olarak değerlendirdi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, “ABD, nükleer güce kavuşmamızdan dolayı dehşete düşüyor. Ülkemize en sert baskı ve yaptırımları uygulamak için giderek çılgınlaşıyor. Cumhuriyetimizin egemenliğini ihlal ederek ve savaşın Kore yarımadasının ve geniş bir bölgenin barış ve istikrarını yok eden bir eyleme kalkışıyor” dedi.

Kuzey Kore’nin caydırıcılık gücünün artmasının ABD yönetimini sinirlendirdiği belirtilen açıklamada, ABD’nin nükleer tehditlerini, şantajlarını ve düşmanca davranışlarını kökünden ortadan kaldırmak için dengeyi kuracağız ve ülkemizi savunmaya yönelik nükleer caydırıcılığımızı daha da güçlendireceğiz denildi.

Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararların reddedildiği belirtilen açıklamada, ABD ve takipçilerinin uydurduğu bu yaptırım kararlarının Kore yarımadasında ve bölgede barış ve istikrarı ettiği, Kuzey Korenin egemenliğine ciddi bir ihlal niteliği taşıdığı belirtildi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, ‘yaptırımlara oy verenlerin Pyongyang’ın gazabıyla karşı karşıya kalacağı’ tehdidi de savruldu ve ‘bu yaptırım kararının lehine elini kaldıran ülkeler, kararın neden olacağı tüm sonuçlardan tamamen sorumlu olacak. Bunun bedelini kesinlikle ödeteceğiz’  ifadesi kullanıldı.

ABD tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz Cuma günü BM Güvenlik Konseyinde kabul edilen karar tasarısı, Kuzey Kore’ye yapılan petrol ihracatının yaklaşık yüzde 90 oranında düşürülmesini öngörüyor.

Kzey Kore defalarca Amerika’nın Kuzey Kore’ye yönelik tehditlerinin devam ettiği müddetçe kendi nükleer deneylerini sürdüreceğini ve caydırıcı nükleer füze gücünü artıracağını bildirmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı