DÜNYAIrak

KYB: Türkiye ve Suudi Arabistan, Irak’ta kaos yaratmaya çalışıyor

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği liderlerinden Adil Murad, Türkiye ve Suudi Arabistan’ı Irak’ta kaos yaratmaya çalışmakla suçladı.

Vaynews’e demeç veren KYB Merkezi Kurul Başkanı Adil Murad, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Irak’taki siyasi süreci saptırmaya çalıştığını iddia etti.

Adil Murad, “Türkiye ve Suudi Arabistan, tüm gücüyle Irak’ta kaos yaratmaya ve siyasi süreci saptırmaya çalışıyor. IŞİD’in bazı bölge ülkelerinde bu kadar gelişmesi de bu çabaların bir sonucudur” dedi.

IŞİD adlı grupla mücadele bahanesiyle dışarıdan Kürdistan Bölgesi’ne yapılan silah yardımlarından kendilerine bağlı Peşmerge güçlerine tek bir kurşun bile verilmediğini belirten Adil Murad, yapılan silah yardımlarından KYB’ye bağlı peşmergelerin istisna edilmesinin büyük devletlerin Irak ve bölge politikalarındaki yanlıştan kaynaklandığını söyledi.

Adil Murad, Şengal, Mahmur ve Zummar’ın IŞİD’in eline geçmesine neden olan yetkilileri de hain olarak niteledi ve bunların yargılanması gerektiğini söyledi.

Adil Murad, yeni hükümet süreciyle ilgili olarak da Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi’nin bazı konularda bir şeyler yapmaya çalışacak olsa da Maliki’nin devamı olacağını bu yüzden de İbadi konusunda çok fazla iyimser olmadığını söyledi.

Adil Murad ayrıca isim vermeden bazı tarafların Kerkük’te Irak ordusundan alınan silahları yeniden Irak ordusuna geri vermeye çalışmakla suçladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı