DÜNYAIrak

KYB’deki gerginliğe İran müdahalesi

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliğin’de (KYB) genel sekreter yardımcıları Kosret Resul ve Berhem Salih ile Politbüro Üyesi Hero Talabani arasındaki yetki tartışmasına İran’ın gönderdiği heyet müdahil oldu.

KYB kaynaklarından edinilen bilgiye göre, parti içindeki grupların karşılıklı yaptığı çıkışlar üzerine gerginliğin artması nedeniyle İran, arabuluculuk yapmak üzere Süleymaniye kentine bir heyet gönderdi.

İran heyeti bu sabah Süleymaniye’de KYB genel sekreter yardımcıları Resul ve Salih ile bir araya gelerek söz konusu isimlerden kongreye kadar başkanlık konseyi şeklinde bir mekanizmanın oluşturulmasını istedi.

Oluşturulacak başkanlık konseyinde Cumhurbaşkanı Talabani’nin eşi Hero Talabani, Kosret Resul ve Berhem Salih’in olması yönünde görüş bildiren heyet, Talabani’ye destek veren KYB’nin diğer politbüro üyeleriyle de bir araya gelerek parti içi bütünlüğü korumalarını isteyecek.

Bu arada konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Süleymaniye Üniversitesi Öğretim Görevlisi Herdi Mehdi, KYB’deki gerginliğin başlangıçta Celal Talabani’den boşalan koltuğu kimin dolduracağı üzerine olduğunu belirterek, “KYB’yi çekip çevirecek 2. bir Talabani çıkmadı. İçeride bunlar olurken dışarıdan da Goran’ın yoğun baskısı ve propagandası partiyi çok zor durumda bıraktı. KDP’nin stratejik ittifaktan yeterince istifade etmesi de KYB’yi iyice köşeye sıkıştırdı. Bu gelişmeler KYB’nin içeride ve dışarıda krizlerle karşı karşıya gelmesine yol açtı.” görüşlerini dile getirdi.

KYB’deki çatlağın derin olduğunu ve Goran’la yaptığı anlaşmanın da KDP’nin elini güçlendirdiğini savunan Mehdi, “İç karışıklıklar böyle devam ederse Süleymaniye dışındaki Erbil ve Duhok’ta kötü dönemler geçiren KYB buraları tamamen KDP’ye kaptırabilir.” dedi.

GERGİNLİĞİN ARKA PLANI

Başkent Bağdat’ta 17 Aralık 2012’de beyin kanaması geçiren eski Irak Cumhurbaşkanı ve KYB Genel Sekreteri Celal Talabani’nin ardından yönetim boşluğu doldurulamadı. Partinin 28 Ocak 2014’te yapılması kararlaştırılan genel kongresi Hero Talabani’nin müdahalesiyle belirsiz bir tarihe ertelendi. KYB’nin içindeki tartışmalar ve yönetim krizi genel sekreter yardımcıları Resul ve Salih ile partiyi fiili olarak yöneten ve mali kaynakları elinde bulunduran Politbüro Üyesi Talabani arasında yaşanıyor. Son olarak geçen hafta Süleymaniye İl Meclis Başkanlığı seçimlerinde yaşanan tartışmalar üzerine Resul ve Salih’e yakın 5 meclis üyesi görevlerinden istifa etmişti.

Bu gelişmeler üzerine Resul ve Salih 2 gün önce yazılı bir açıklama yaparak bundan sonra partide “Karar Merkezi” adıyla bir mekanizmanın oluşturulduğunu ve bu organdan geçmeyen hiçbir kararın KYB’nin kararı olamayacağını bildirdiler. Açıklamada, Talabani sert bir dille eleştirilerek, KYB’nin mali kaynağına el koyduğu ve partiyi aile partisi yaptığı iddia edilmişti. Bu açıklamaya karşılık Talabani’ye yakın KYB yöneticileri de karşı bir bildiri yayınlayarak, Resul ve Salih’in parti adına karar veremeyeceğini ve çoğunluğun kendilerinde olduğunu ileri sürdü.

KYB’nin Peşmerge ve asayiş güçlerinden sorumlu isimleri Cafer Şeyh Mustafa, Mustafa Çavreş ve Lahor Şeyh Cengi Talabani, Süleymaniye’de bir araya gelerek parti içindeki siyasi tartışmalarda taraf olmayacaklarını açıkladılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı