DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARI

Laricani: İslam Peygamberi (saav)’in ana dayanağı “Tevhid” ve “Müslümanların Vahdeti” idi

İran İslami Şura Meclisi Başkanı yüce İslam peygamberi (saav)in ana dayanağının “Tevhid” ve “Müslümanların Vahdeti” üzerine dayalı olduğunu ve müminleri yabancılar karşısında “Tek” bir güç olarak nitelediklerini belirtti.
Meclis Haber Ajansının verdiği habere göre meclisin bugünkü oturumunun açılışında konuşan İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, yüce İslam peygamberinin mübarek veladetleri ve kutlu doğum haftası dolayısıyla İran halkı ve tüm dünya müslümanlarına tebrikte bulunarak, “Müslümanlar eğer yüce Resulullah (saav)in insanlara hediye ettiği maarifi kendi hayatlarında tam olarak icra edecek olsalardı bugün müslümanlar mevcut halde olmaz ve bir milyarı aşkın bir nüfusa sahip olmalarına rağmen bugün olduğu gibi büyük güçler karşısında baş eğmezlerdi” dedi.
Müslümanlar 12 Rebiülevvel veya 17 Rebiülevvel tarihini peygamber efendimizin kutlu doğum günü olarak kabul etmekteler. İslam dünyasında vahdet’e vurgu yapan İslam İnkılabının kurucusu rahmetli imam Humeyni, tüm İslami grupların yakınlaşması ve vahdet içinde olmaları için 12 ila 17 Rebiülevvel tarihleri arasındaki günleri vahdet haftası olarak adlandırdı. Bu hafta, tüm İslami grupların, özellikle de günümüzün kargaşa ve çatışma şartlarında, bir bütün halinde, tüm ihtilaflardan uzak, vahdet içinde olmaları için büyük bir fırsattır.
Batının müslümanları sulta altına almayı kendi temel siyaseti haline getirdiğini belirten Laricani, son yıllarda batı terör akımlarının yoluyla İslami düşünceye karşı savaş açtıklarını ve bunun da müslümanların Amerika’ya karşı kin ve nefret beslemesine sebebiyet verdiğini bildirdi.
İran İslami Şura Meclisi Başkanı ayrıca İran devrim muhafızlarına, terörizme karşı mücadeledeki başarısından dolayı teşekkür ederek Mısır’da camiye yönelik düzenlenen ve çok sayıda müslümanın hayatını kaybettiği terör olayını da kınadı ve bu cinayetin siyonistlerin 1994 yılında El halil camiine yönelik işlediği cinayete çok benzediğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı